Sýrska opozícia odmietla spolupracovať s Ruskom proti IS

Sýria
Foto: Komsomolskaya Pravda via AP

BEJRÚT 25. októbra (WebNoviny.sk) – Sýrska národná koalícia, zahŕňajúca aj Slobodnú sýrsku armádu (FSA), odmietla spolupracovať s Ruskom v boji proti organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom v sobotu panarabská televízia al-Arabíja.

„Chce (Rusko) s nami spolupracovať a zároveň je oddané (sýrskemu prezidentovi Bašárovi) Asadovi,“ citovala televízia podplukovníka FSA Ahmada Saúda. „Mali by ju (FSA) prestať bombardovať,“ dodal Samír Našár, člen Sýrskej národnej koalície.

Treba usporiadať voľby v Sýrii

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v sobotu uviedol, že Moskva je pripravená spolupracovať so sýrskou vlasteneckou opozíciou a poskytnúť leteckú podporu FSA. A to aj napriek tomu, že „nám neposkytujú informácie, kde sa podľa Američanov nachádzajú teroristi a kde vlastenecká opozícia“, citovala Lavrova agentúra TASS.

Pretrvávajúci nesúhlas USA koordinovať svoju leteckú kampaň s Ruskom označil Lavrov za „veľkú chybu“.

Šéf ruskej diplomacie taktiež zdôraznil potrebu usporiadania parlamentných a prezidentských volieb v Sýrii ako súčasť politického riešenia krízy.

Podľa Lavrova existuje nádej, že v dohľadnej budúcnosti dôjde k pokroku v politickom procese. Poznamenal, že už ďalšie krajiny začínajú lepšie chápať situáciu v Sýrii. Ruské ministerstvo obrany v sobotu bilancovalo, že od začiatku operácie v Sýrii – od 30. septembra – uskutočnili 934 bojových letov a zničili 819 cieľov militantov.

Vysokopostavený veliteľ al-Káidy prišiel o život

Jeden z hlavných veliteľov al-Káidy v Sýrii prišiel o život počas bojov so sýrskou armádou v meste Aleppo. Oznámil to v sobotu britský denník Daily Mail.Zabitie abú Sulajmána Masrího potvrdila jeho vlastná skupina nazývaná Front an-Nusra, ktorá je sýrskou odnožou teroristickej siete al-Kaidá. Po internete sa rozšírili fotografie, na ktorých vidno mŕtveho Masrího s krvavým zranením hlavy.

Skutočné meno tohto pôvodom egyptského militanta je Mahmúd Maghwarí. Doma vo vlasti ho odsúdili na trest smrti za to, že istý čas bojoval v radoch palestínskeho islamistického hnutia Hamas. V dôsledku zranení z predchádzajúcich bojov mu museli amputovať niekoľko prstov. Masrího zabitie hodnotia pozorovatelia ako vážnu stratu pre sýrsku al-Káidu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Lavrov
Firmy a inštitúcie Al-KájdaIslamský štát