Sýrske stíhačky ohrozujú naše lietadlá, hnevá sa Turecko

Stíhačka
Foto: SITA/AP

ANKARA 12. októbra (WebNoviny.sk) – Dve sýrske stíhačky a v Sýrii dislokovaný raketový systém protivzdušnej obrany ohrozili tri turecké bojové lietadlá hliadkujúce pozdĺž turecko-sýrskej hranice, informovali v pondelok agentúry AP a Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie tureckého vojenského velenia z nedele.

Vyplýva z neho, že systém protivzdušnej obrany namieril na turecké lietadlá svoje radary na minimálne dve minúty, zatiaľ čo sýrske stíhačky typov Su-22 a Su-24 ich sledovali 35 sekúnd. Incident sa odohral uplynulú sobotu. Turecké vojenské velenie podľa Reuters uviedlo, že nasledovala „adekvátna reakcia“ tureckej strany, ktorú však bližšie nešpecifikovalo.

Počas uplynulého týždňa Turecko opakovane riešilo prípady, keď jeho vzdušný priestor narušili ruské lietadlá podieľajúce sa na útokoch proti povstalcom v Sýrii, ktorými podporujú pozemné operácie sýrskej vládnej armády. Turecko vyjadrilo v tejto súvislosti rozhodné protesty. Ruská strana prisľúbila, že sa podobné situácie nebudú opakovať. Prienik nad turecké územie v jednom prípade vysvetlila zhoršenými poveternostnými jednotkami.

Narušeniami tureckého vzdušného priestoru sa zaoberala Severoatlantická aliancia, keďže Turecko je jedným z jej členských štátov. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že opakované udalosti tohto druhu nepovažuje za náhodné a Rusko zatiaľ neposkytlo „skutočné vysvetlenie“. Uviedol tiež, že Severoatlantická aliancia poskytne v prípade potreby Turecku pomoc.

Na otázku, či je NATO pripravené brániť svojho spojenca Turecko, Stoltenberg odpovedal: „Turecko je silným spojencom a má druhú najväčšiu armádu (v rámci aliancie),“ uviedol pre agentúru Reuters. „Majú schopné letectvo, takže turecké ozbrojené sily sú armádou prvej reakcie, avšak úlohou NATO je v prípade potreby poskytnúť im pomoc a podporu“, dodal počas svojej návštevy rodného Nórska generálny tajomník NATO.

Stoltenberg tiež vyzval Turecko, aby si vo svojich reakciách na teroristické útoky zachovávalo „primeranosť“ aj napriek tomu, že v dôsledku krízy na Blízkom východe utrpelo zo všetkých členských krajín NATO najväčšie škody. „Došlo tam k niekoľkým teroristickým útokom. (Turecko) má právo brániť sa, avšak, samozrejme, očakávam, že jeho reakcia bude primeraná,“ povedal po tom, ako dvaja samovražední atentátnici zabili v sobotu v tureckej metropole Ankara 97 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jens Stoltenberg