Sýrski Kurdi budú spolupracovať s vládnou armádou, jednotky sa chcú postaviť tureckej agresii

Turecko, Sýria, invázia
Stúpajúci dym po bombardovaní tureckou armádou. Ceylanpinar, 13 . október 2019. Foto: SITA/AP

Sýrske vládne jednotky vstúpili do severosýrskeho mesta Tall Tamr pri hraniciach s Tureckom. Štátna tlačová agentúra SANA v pondelok uviedla, že sýrska armáda sa do oblasti presunula, aby sa „postavila tureckej agresii„. Obyvatelia mesta, ktoré sa od hraníc nachádza asi 20 kilometrov, jednotky vítali.

Spolupráca s vládnou armádou

Sýrski Kurdi v nedeľu oznámili, že budú spolupracovať s vládnou armádou s cieľom zastaviť tureckú ofenzívu na severe krajiny. Tento zásadný obrat znamená nasadenie vládnych síl po boku kurdských bojovníkov na tureckom pohraničí.

Informácia prišla len niekoľko hodín po tom, čo americký minister obrany Mark Esper uviedol, že sever Sýrie opustia všetci americkí vojaci. Dôvodom je nebezpečenstvo aktuálnych tureckých útokov. Kurdi považujú odchod amerických spojencov za zradu.

Po stiahnutí sa Američanov Kurdom neostáva veľa možností a očakávalo sa preto, že sa obrátia so žiadosťou o pomoc na vládu v Damasku. Návrat síl prezidenta Baššára al-Asada na sever Sýrie, kde si Kurdi zriadili autonómiu, by predstavoval významný posun v rámci sýrskej občianskej vojny a upevnil al-Asadovu kontrolu nad rozvrátenou krajinou.

Stiahnutie vojsk označili za zradu

Turecko minulý týždeň spustilo dlhšie avizované pozemné aj letecké útoky na Kurdov na severovýchode Sýrie, ktorých označuje za teroristov. Spusteniu ofenzívy predchádzalo stiahnutie amerických vojakov z oblastí, na ktoré Turecko plánuje zaútočiť.

Kurdi a mnohé svetové médiá to vzápätí označili za zradu, keďže USA Kurdom donedávna sľubovali, že ich za odmenu za to, že výrazne prispeli k porážke Islamského štátu, ochránia pred prípadnou tureckou agresiou.

Turecko tvrdí, že chce sýrske kurdské Ľudové obranné jednotky (YPG), ktoré považuje za teroristov napojených na niekoľko desaťročí trvajúce kurdské povstanie na svojom území, zatlačiť za líniu 32 kilometrov od tureckých hraníc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baššár al-Asad