Sýrski povstalci spustili Damaskú sopku, ide o kľúčové boje

Syria
Foto: SITA/AP

BEJRÚT 17. júla (WEBNOVINY) –

V Turecku otvorili ďalší utečenecký tábor pre Sýrčanov

Turecko v utorok oznámilo, že otvorilo ďalší tábor pre utečencov zo Sýrie, keďže zo svojej krajiny ušli ďalšie stovky Sýrčanov.

Štátna turecká agentúra Anadolu uviedla, že v pondelok večer prekročilo sýrsko-turecké hranice 525 ľudí vrátane jedného generála a štyroch plukovníkov.

Vládne centrum krízového manažmentu oznámilo, že zriadilo neďaleko mesta Karkamis v provincii Gaziantep pri hraniciach so Sýriou ďalší utečenecký tábor pre 10 000 osôb.

Pozdĺž 911-kilometrovej turecko-sýrskej hranice už postavilo Turecko 10 utečeneckých táborov, v ktorých našlo útočisko 40 000 ľudí.

Sýrski protivládni povstalci ohlásili spustenie rozsiahlej ofenzívy proti silám slúžiacim režimu prezidenta Baššára al-Asada, ktorá má byť odpoveďou na ich „masakry a barbarské zločiny“.

Podľa vyhlásenia opozičnej Slobodnej sýrskej armády zverejneného počas noci z pondelka na utorok sa o 20:00 miestneho času (19:00 SELČ) začala operácia Damaská sopka a sýrske zemetrasenia v podobe útokov na všetky stanovištia provládnych bezpečnostných síl a milícií v mestách i na vidieku.

Plány na blokáciu ciest

Cieľom povstalcov je vyvolať „prudké boje v záujme eliminácie“ nepriateľa. Opozičná armáda zároveň plánuje zablokovať všetky dôležité cesty v krajine a okrem iného sa chce zamerať aj na údajnú prítomnosť príslušníkov zahraničných síl spriaznených s al-Asadom, ako je libanonský Hizballáh, iránske revolučné gardy, iracké milície a viaceré palestínske frakcie.

Povstalci taktiež opätovne vyzvali provládnych vojakov, aby sa pridali k opozícii. Podľa vyhlásenia Slobodnej sýrskej armády je začínajúca sa operácia „prvým strategickým krokom smerom k uvedeniu Sýrie do stavu úplnej a totálnej občianskej neposlušnosti“.

Video: Masakra v Damasku (zábery nie sú vhodné pre osoby do 18 rokov)

Režim sťahuje vojakov do Damasku

Sýrsky prezident Baššár al-Asad už presunul ozbrojené sily z oblasti Golanských výšin pri Izraeli smerom k Damasku a ďalším konfliktným zónam vo vnútri krajiny.

„Al-Asad stiahol mnohé zo svojich síl, ktoré boli na Golanských výšinách, do oblastí (interného) konfliktu,“ uviedol generál Aviv Kočavi. V tomto štádiu sa už nebojí Izraela, ale chce predovšetkým mať svojich vojakov v okolí Damasku, povedal generál v Knessete. Zároveň predpovedal, že al-Asad povstanie „neprežije„.

Slobodná sýrska armáda v utorok oznámila, že „bitka o Damask“ sa začala a „víťazstvo je blízko„. Podľa hovorcu slobodnej armády povstalci nepoľavia, kým nebude celá metropola dobytá. „Presunuli sme boje z provincie Damask do hlavného mesta. Máme len ľahké zbrane, ale tie postačujú. Očakávajte prekvapenia,“ uviedol hovorca bez bližšieho vysvetlenia.

Video: Sýrski povstalci sa natáčali s mŕtvym Kaddáfím

Režim sa vyhráža chemickými zbraňami

Syria
Foto: SITA/AP

Pozorovatelia a opoziční aktivisti medzitým hlásili pokračovanie ozbrojených zrážok vo viacerých častiach Damasku.

Provládne sily údajne v utorok ráno proti povstalcom v hlavnom meste použili mínomety a vrtuľníky vybavené ťažkými samopalmi. Pribúdajú tak ďalšie desiatky prípadov usmrtenia bojovníkov a civilistov.

Väčšina sýrskych politikov, ktorí prebehli k opozícii, pre britskú stanicu BBC povedala, že režim nebude váhať použiť chemické zbrane, pokiaľ bude zatlačený do kúta. Bývalý veľvyslanec v Iraku Naváf Farís dokonca uviedol, že nepotvrdené správy naznačujú, že takéto zbrane už použité boli.

„Sú informácie, nepotvrdené informácie, samozrejme, že chemické zbrane boli sčasti použité v meste Homs,“ uviedol diplomat. O Sýrii je všeobecne známe, že disponuje veľkým arzenálom chemických zbraní.

Video: Začala sa bitka o Damask

Nepriatelia sa spájajú

Farís pre BBC povedal, že hoci to môže znieť prekvapivo, s režimom alavitov kolaborujú sunnitskí militanti z al-Kájdy. „V histórii je dostatok dôkazov, že nepriatelia sa spájajú, keď sa ich záujmy spájajú,“ povedal Farís.

Al-Kájda si podľa jeho slov hľadá nový priestor pre realizáciu a podporu, režim spôsoby ako terorizovať obyvateľstvo. Diplomat tiež skonštatoval, že prezidenta Baššára al-Asada neodstavia z moci žiadne politické intervencie, dosiahnuť to bude možné „len silou„.

Farís je najprominentnejší politik, ktorý doteraz opustil al-Asada. Vo vládnej strane Baas a mocných bezpečnostných službách zastával popredné pozície a pôsobil tiež ako guvernér vo viacerých provinciách. Jeho vyjadrenia prichádzajú v čase nových bojov, ktoré hlásia v utorok z centra Damasku ako aj okolitých predmestí a oznámenia rozsiahlej povstaleckej ofenzívy proti vládnym silám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baššár al-Asad