Sýrsky front an-Nusra zaradili na teroristický zoznam

Syria, an Nusra
Vlajka ozbrojenej sýrskej skupiny an-Nusra. Foto: SITA/AP

NEW YORK 31. mája (WEBNOVINY) – Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) zaradila vo štvrtok sýrsku skupinu Front pre podporu sýrskeho ľudu (an-Nusra) na zoznam teroristických skupín.

Žiaden z 15 členov BR OSN nebol proti tomu, aby skupina pribudla na zoznam ako odnož irackej al-Kájdy, ku ktorej sa otvorene prihlásila.

Front an-Nusra tak bude mať od piatku zmrazené všetky účty a jeho členovia nebudú môcť cestovať do zahraničia. Zaradenie na teroristický zoznam znamená tiež absolútne zbrojné embargo voči dotknutej skupine.

Front an-Nusra je súčasťou ozbrojenej opozície proti režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Skupina v apríli otvorene deklarovala vernosť al-Kájde a svoje spojenie s Islamským štátom v Iraku. USA už považujú front za teroristickú skupinu. Cieľom skupiny je založiť v Sýrii islamský štát založený na prísnom práve šaría. Viacerí povstaleckí velitelia v Sýrii s frontom an-Nusra neradi spolupracujú pre jeho ideológiu džihádu vrátane samovražedných útokov proti civilistom. Skupina si však vyslúžila rešpekt svojou disciplínou a efektivitou v boji.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom