Sýrsky prezident Asad ponúkol povstalcom amnestiu

Sýria - boje o Aleppo
Foto: SITA/AP

Moskva 28. júla (WebNoviny.sk) – Sýrsky prezident Bašár Asad ponúkol amnestiu povstalcom, ktorí sa v nasledujúcich troch mesiacoch vzdajú a zložia svoje zbrane. Informovala o tom dnes štátna agentúra SANA s odvolaním sa na príslušný dekrét podpísaný hlavou štátu.

Asad tiež vyzval povstalcov, aby prepustili všetkých zajatcov. Vzbúrenci, ktorí tak urobia do jedného mesiaca, nebudú potrestaní, uvádza sa v dekréte. Sýrska armáda už podľa agentúry DPA poslala veliteľom poslancov SMS správy s výzvou, aby sa vzdali. Ponuka amnestie bola zverejnená krátko po oznámení, že Rusko – Asadov spojenec – a sýrska vláda spustia dnes v meste Aleppo rozsiahlu humanitárnu operáciu.

Civilisti, „ktorí boli rukojemníkmi teroristov“, budú môcť podľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgu opustiť mesto cez tri koridory. Štvrtý koridor je určený pre militantov, ktorí sú ochotní zložiť zbrane. Opoziční aktivisti v Aleppe, kde je obkľúčených viac ako 200.000 civilistov, agentúre DPA potvrdili, že vládne vrtuľníky dnes zhadzovali nad štvrťami ovládanými povstalcami letáky s mapkami znázorňujúcimi evakuačné trasy a balíky s potravinami.

Asad vyhlásil v uplynulých rokoch niekoľko amnestií. Jedna z júla 2015 sa týkala ľudí, ktorí sa vyhli službe v armáde alebo z nej dezertovali. Vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura tento týždeň vyjadril nádej, že mierové rozhovory zamerané na ukončenie už viac ako päť rokov trvajúceho konfliktu by mohli byť obnovené koncom augusta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár Asad