Sýrsky prezident varuje, že sa Američanom za útok pomstí

Protesty v Sýrii
Vláda sýrskeho premiéra Muhammada Nadžího Otrího ponúkla v utorok svoju rezignáciu prezidentovi Bašárovi al-Assadovi, ktorý ju prijal. Informovala o tom štátna televízia. Sýrčania požadovali od vlády reformy, viac politických slobôd a zrušenie 48 rokov trvajúceho výnimočného stavu. Damask, 29. marca 2011. Foto: SITA/AP

MOSKVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad varoval, že sa pomstí Spojeným štátom za akýkoľvek vojenský útok v reakcii na údajné použitie chemických zbraní jeho vládou.

„Mali by ste byť pripravení na všetko,“ povedal v rozhovore pre americkú televíznu stanicu CBS. Na výzvu, aby sa vyjadril konkrétnejšie, zopakoval: „Mali by ste byť pripravení na všetko. Nie nevyhnutne zo strany vlády“.

Podľa jeho slov Spojené štáty zaplatia za to, ak nebudú múdro „zachádzať s teroristami“.

Prezident Barack Obama chce získať zelenú od Kongresu pre vojenskú intervenciu v odpovedi na útok chemických zbraní, za ktorým podľa Washingtonu stojí al-Asad. Ten to však odmieta a tvrdí, že vojaci boli v tom čase „v inej oblasti“. Na otázku televízie na tento prípad al-Asad uviedol, že nepredložili žiadne dôkazy.

Obrazom: Masaker v Sýrii, jedovatý plyn zabíjal aj deti

(* zábery nevhodné pre citlivé povahy)

Poďakovanie Putinovi

Armáda útočí na kresťanskú dedinu

Skupina sýrskych aktivistov v pondelok uviedla, že armáda útočí na kopce nad dedinou s väčšinovým kresťanským obyvateľstvom neďaleko Damasku, ktorá je pod kontrolou povstalcov.

Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv so sídlom v Británii uviedla, že starovekú dedinu Malúlá s dvoma najstaršími kláštormi v Sýrii kontrolujú bojovníci povstaleckých skupín Džabhát al-Nusrá, Front al-Nusrá a Oslobodzovací front Kalamon.

Rámí Abd al-Rahmán, ktorý stojí na čele organizácie, povedal, že armádne jednotky zaútočili na okolie Malúly v pondelok ráno potom, ako ju v sobotu obsadili povstalci.

Útok zosilnil obavy, že mnohé náboženské menšiny poskytujú útočisko islamským extrémistom, ktorých úloha na strane povstalcov v občianskej vojne v Sýrii narastá.

Sýrsky prezident Baššár al-Asad sa poďakoval svojmu ruskému partnerovi Vladimirovi Putinovi za podporu, ktorú mu prejavil počas minulotýždňového summitu krajín skupiny G20.

Poďakovanie v pondelok tlmočil sýrsky minister zahraničia Walíd al-Muallím šéfovi ruskej diplomacie Sergejovi Lavrovovi na ich stretnutí v Moskve.

Rusko podporuje al-Asada od začiatku konfliktu a na jeho stranu sa postavilo aj po výzvach na vojenskú intervenciu v reakcii na údajné použitie chemických zbraní vládnym režimom.

Lavrov v tejto súvislosti varoval, že vojenský zásah v Sýrii by mohol spôsobiť „rozmach terorizmu v regióne“ a novú vlnu vysťahovalectva z krajiny. Lavrov zdôraznil, že na stole stále zostáva možnosť politického riešenia krízy. Al-Muallím zopakoval, že al-Asadov režim je pripravený na mierové rokovania.

Americký prezident USA Barack Obama už v roku 2012 označil potenciálne použitie chemických zbraní vládou v Sýrii za takzvanú červenú čiaru, po ktorej prekročení sa bude Washington vážne zaoberať zásahom proti režimu v blízkovýchodnej krajine.

Chemické zbrane boli údajne použité 21. augusta a vyžiadali si stovky životov. Hovorí sa preto o útoku, ktorý okrem USA podporujú najmä Francúzsko a Turecko. Opačný postoj prezentuje najmä Rusko spolu s Čínou a Iránom. Obe komory amerického Kongresu sa začnú otázkou vojenskej intervencie zaoberať v pondelok.

Návrat chemických inšpektorov

Rusko navrhlo medzinárodný dohľad

Rusko v pondelok uviedlo, že vyzve Sýriu, aby dala svoj chemický arzenál pod medzinárodný dohľad, ak by to zabránilo zahraničnej intervencii.

Minister zahraničia Sergej Lavrov tento návrh oznámil na tlačovej konferencii v Moskve, ktorú zvolal za týmto účelom. Podľa vlastných slov nápad už prediskutoval aj so sýrskym ministrom zahraničia Valídom al-Muallimom a Rusko v tomto smere očakáva „rýchlu a snáď aj pozitívnu odpoveď“.

Americký šéf diplomacie rovnako v pondelok vyhlásil, že sýrsky prezident Baššár al-Asad sa môže vyhnúť americkému útoku, ak sa do týždňa vzdá svojho chemického arzenálu, čo však al-Asad v skutočnosti nikdy nespraví.

Z vyjadrenia je zrejmé, že zo strany ministra nejde o vážne myslenú ponuku a trvá na odvete za útok z 21. augusta.

Režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada ponuku Ruska privítal. „Starostlivo som si vypočul stanovisko (ruského ministra zahraničných vecí) Sergeja Lavrova v tejto veci… Sýria víta ruskú iniciatívu založenú na obavách vedenia Sýrie o životy občanov a bezpečnosť našej krajiny,“ uviedol v televíznom vystúpení šéf sýrskej diplomacie Walíd al-Mualím. Zároveň privítal „múdrosť ruského vedenia“, ktoré sa podľa neho snaží „zabrániť americkej agresii proti nášmu ľudu“.

. Ministri zahraničia Ruska a Sýrie uviedli, že sa budú snažiť o návrat inšpektorov Organizácie Spojených národov do blízkovýchodnej krajiny, aby pokračovali vo svojom vyšetrovaní možného použitia chemických zbraní.

Ruský minister Sergej Lavrov po pondelňajšom stretnutí so svojím sýrskym kolegom Valídom al-Muallimom povedal, že Moskva bude naďalej podporovať mierové urovnanie konfliktu a chce sa pokúsiť zorganizovať stretnutie všetkých sýrskych predstaviteľov opozície, ktorí majú záujem na mierovom urovnaní konfliktu.

Podľa Lavrova by americký útok v Sýrii zasadil fatálnu ranu mierovému úsiliu. Al-Muallim zas uviedol, že jeho vláda je pripravená opäť prijať inšpektorov, aby vyšetrili možné použitie chemických zbraní v krajine, z ktorého Washington viní sýrske vládne sily. Ako povedal, Damask svoj postoj zmení, ak USA zasiahnu. Ako by však reagoval, neuviedol.

Odporúčame aj:

Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň – dva, tvrdí odborník

Ministri krajín EÚ vyzvali na silnú odpoveď za útok v Sýrii

Putin s Obamom hovorili o Sýrii, CIA školí povstalcov

Rusko varuje, útok na Sýriu môže znamenať jadrovú katastrofu

Pápež František nechce nezmyselný masaker v Sýrii

Sýria je pripravená aj na tretiu svetovú vojnu

Británia chce s útokom na Sýriu počkať, Rusko posiela lode

Sýria nie je bábkou Západu, prezident al-Asad varuje Ameriku

V Sýrii potvrdili útok chemickými zbraňami, pôvodcu nemajú

Útok USA na Sýriu by sa podobal bombardovaniu Juhoslávie

V Sýrii umierajú celé rodiny, armáda údajne útočila plynom

CNN zverejnila kruté zábery po chemickom útoku v Sýrii

John Kerry uviedol, ako by sa mohla Sýria vyhnúť útoku USA

Sýrsky prezident varuje, že sa Američanom za útok pomstí

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaBaššár al-AsadSergej Lavrov