Sýrsky režim sa podľa tureckého premiéra dopustil zverstva

Sýria
Sýrski policajti nesú rakvy svojich kamarátov, ktorí boli zabití počas posledných nepokojov v v krajine. Foto: SITA/AP

ANKARA 10. júna (WEBNOVINY) – Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan odsudzuje kruté potláčanie opozičných demonštrácií v susednej Sýrii, pričom považuje za „zverstvo“ spôsob, akým v krajine zaobchádzajú s telami žien usmrtených príslušníkmi tamojších bezpečnostných síl.

Vyjadril sa tak v štvrtkovom televíznom rozhovore, z ktorého citovala štátna tlačová agentúra Anadolu. Konanie sýrskeho režimu Erdogan označil za „neprijateľné“ a podľa neho „nutne“ povedie k intervencii zo strany Bezpečnostnej rady OSN.

„Hovoril som s pánom al-Asadom pred štyrmi alebo piatimi dňami… ale oni situáciu podceňujú,“ opísal turecký premiér svoju komunikáciu s prezidentom Sýrie, ktorý je jeho osobným priateľom. „Bohužiaľ sa nesprávajú ľudsky,“ konštatoval s tým, že Ankara sa z tohto dôvodu viac Sýrie nemôže zastávať. Erdogan predtým na al-Asada vyvíjal nátlak, aby inicioval potrebné zmeny, zatiaľ sa však zdržal výziev na jeho odchod z funkcie. Jeho najnovšie výroky sú doteraz najostrejšou reakciou Turecka na nepokoje v Sýrii od ich vypuknutia v polovici marca.

Erdogan v rozhovore taktiež ubezpečil, že Turecko bude naďalej prijímať utečencov zo Sýrie, odkiaľ ich doteraz prišlo už takmer 3000. Ich počet prudko stúpa od utorka, keď začali pribúdať najmä ľudia z nepokojného mesta Džisr aš-Šugúr ležiaceho okolo 40 kilometrov od hranice s Tureckom.

Ofenzívu v opozičnom meste neprežilo 22 demonštrantov

Sýrske bezpečnostné jednotky spustili v piatok rozsiahlu ofenzívu v meste Džisr aš-Šugúr na severozápade krajiny. Podľa oficiálnych médií tam režim prezidenta Baššára al-Asada poslal vojská „na žiadosť domáceho obyvateľstva“. Armáda počas operácie pritom zabila najmenej 22 prodemokratických demonštrantov. Zásah už odsúdili viaceré krajiny na čele s Tureckom aj Spojenými štátmi.

Jeden zo svedkov ofenzívy pre agentúru AFP uviedol, že vojaci v dedine neďaleko Džisr aš-Šugúr zapálili pšeničné polia. Z oblasti už podľa aktivistov utieklo do susedného Turecka asi 50-tisíc ľudí. Štátna televízna stanica však informuje o tom, že tamojšie „ozbrojené teroristické gangy“ tento týždeň „zmasakrovali“ 120 policajtov a vojakov, čo bol zároveň dôvod, prečo tam centrálna vláda vyslala vojsko.

Získať nezávislé správy zo Sýrie je takmer nemožné, keďže zahraniční novinári majú zakázaný vstup do krajiny. Podľa niektorých ľudskoprávnych organizácií si protivládne nepokoje vyžiadali viac ako 1000 civilných obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan