Systém auditu eurofondov treba zmeniť, apeluje Beblavý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) – Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý navrhuje zmeniť systém vnútorného auditu projektov financovaných zo zdrojov Európskej únie. Audítori by podľa neho mali mať vyššiu ochranu nezávislosti najmä v prípade politicky citlivých vecí.

Uviedol to v utorok v rozprave k vládnemu návrhu zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorý je v prvom čítaní.

„Je potrebné zmeniť systém auditu a kontroly na Slovensku tak, aby audítori vedeli, že budú hodnotení podľa toho, či idú po vecných a kľúčových problémoch, nie podľa toho, či majú odfajknuté všetky položky a v prípade, že na niečo prídu, sa nemusia obávať pomsty,“ povedal Beblavý.

Beblavý navrhol aj ďalšie zmeny

Zmeny v audite podľa neho treba pripraviť do septembra, kedy bude druhé čítanie návrhu zákona. „Aby sme ukázali, že máme záujem ochrániť svoje peniaze a peniaze európskych daňových poplatníkov, lebo alternatívou je, že o ne budeme prichádzať,“ dodal.

Opozičný poslanec tiež navrhol, aby v monitorovacích výboroch jednotlivých operačných programov boli aj dvaja zástupcovia parlamentu z príslušného výboru – jeden za vládnu a jeden za opozičnú stranu.

„Je to spôsob, ktorým by sa zásadne zvýšila miera parlamentnej kontroly štrukturálnych fondov,“ povedal Beblavý. Žiada tiež merať a zverejňovať administratívnu záťaž pre žiadateľov a prijímateľov pomoci z eurofondov z dôvodu vysokej byrokracie pri príprave a schvaľovaní projektov. Je aj za zverejňovanie kľúčových dokumentov ešte v procese ich hodnotenia a schvaľovania, aby bola možná ich verejná kontrola a korekcia navrhovaných zámerov.

Návrh zákona podľa Zajaca centralizuje kontrolu

Poslanec Pavol Zajac (KDH) má z návrhu zákona pocit, že návrh zákona čerpanie eurofondov centralizuje, hlavne kontrolu. „Čerpanie robí zložitejšie, komplikovanejšie, pre žiadateľov administratívne náročnejšie, nebojím sa povedať, že byrokratickejšie. A to všetko v konečnom dôsledku bude znamenať, že žiadatelia budú mať väčšie finančné náklady spojené so žiadosťami a s čerpaním fondov,“ povedal Zajac.

V návrhu zákona mu chýba, kto bude certifikovať výdavky pri žiadateľoch. Za pozitívum označil, že žiadatelia budú pri niektorých výzvach predkladať programový zámer a ten sa bude vyhodnocovať.

„Aplikačná prax ukáže, ako to bude fungovať. Pevne dúfam a nádejam sa, že to nebude fungovať ako za prvej vlády Roberta Fica, keď po jednotlivých regiónoch chodili agentúry,“ povedal Zajac.

Agentúry sľubovali vybavenie žiadostí

Tieto agentúry podľa neho starostom tvrdili, že dokážu ich žiadosti o príspevok z eurofondov, napríklad na rekonštrukciu školy, správne vybaviť. „A tá správna agentúra cez verejné obstarávanie vybrala správnu firmu a len tak mohla byť obec alebo iní žiadatelia úspešní,“ dodal Zajac s nádejou, že programový zámer nebude zneužívaný.

Zajac podporil, že návrh zákona rieši aj konflikt záujmov pri využívaní eurofondov, ale podľa neho dosť prísne. „Obávam sa, že tak ako je zadefinovaný v tomto návrhu zákona, tak na malom Slovensku pomaly polovica žiadateľov bude vylúčená z možnosti čerpať eurofondy,“ uviedol. Do druhého čítania chcú pripraviť pozmeňujúce návrhy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav BeblavýPavol Zajac
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky