Systém e-Health má „detské choroby“, tvrdí riaditeľ NCZI Blaškovitš a hovorí aj o sankciách

Lekár, doktor,
SLK je tiež presvedčená, že zvýšenie pokút, sankcionovanie poskytovateľov neprinesie lepšie zdravotníctvo, nebude a ani nemôže byť prínosom pre pacienta. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) – Spustenie projektu eZdravie do ostrej prevádzky vníma generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš ako úspech.

„Na to, v akom stave sme projekt našli, na to, koľko problémov ten projekt so sebou niesol, tak sa nám podarilo systém nasadiť, systém funguje. Je nám úplne jasné, že systém má svoje ‚detské choroby‘, je to úplne prirodzené,“ povedal v utorok na brífingu.

Netreba očakávať bezchybný priebeh

Podľa Blaškovitša nie je možné pri projekte takéhoto rozsahu očakávať bezchybný priebeh. „Uvedomujeme si tie ‚detské choroby‘, ktoré systém má a ktoré sa vyskytujú. Ale to, čo považujem za úspech, je, že nemáme ‚smrteľnú chorobu‘ toho projektu,“ zľahčil generálny riaditeľ.

Technické problémy, ktoré NCZI eviduje, majú podľa Blaškovitša pod kontrolou. „Sú to všetko riešiteľné problémy. Samozrejme, nie všetky sú len na našej strane,“ dodal.

Sankcie sa nebudú uplatňovať

Generálny riaditeľ opätovne ubezpečil, že rok 2018 je nábehový a nebudú sa uplatňovať sankcie. Informoval však o pripravovanej komplexnej zmene legislatívy v rámci systému eZdravie.

„Bude sa týkať najmä sankcií, bude sa týkať vôbec definícií toho, kedy sa lekár považuje za pripojeného, kedy má relevantné dôvody, aby sa nepripojil,“ vysvetlil generálny riaditeľ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií