Systém eKasa funguje spoľahlivo a katastrofické scenáre sa nepotvrdili, vraví šéfka finančnej správy

eKasa
Foto: ilustračné, SITA/Oles Cheresko

Systém eKasa funguje korektne, plynulo a spoľahlivo. Po mesiaci povinného evidovania tržieb v eKase u všetkých podnikateľov to tvrdí prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová. „Nepotvrdili sa žiadne katastrofické scenáre tak, ako nám to predostrierali na konci minulého roka niektorí politici,“ uviedla na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Denne zaevidujú milióny bločkov

Ako pokračovala, k 30. januáru bolo v systéme eKasa aktívnych 192 pokladníc z celkového počtu zhruba 205-tisíc pokladníc. Zvyšok tvoria buď sezónni podnikatelia, ktorí neprijímajú ešte tržby v hotovosti, alebo takí, ktorí majú pridelený kód pokladnice eKasa, ale nevyužívajú ju a nerealizujú tržby v hotovosti.

Finančná správa pritom denne zaeviduje v systéme eKasa viac ako 7 miliónov pokladničných dokladov a celkovo od apríla minulého roka, keď bol systém otvorený pre nových podnikateľov, už daniari zaevidovali viac ako 827 miliónov pokladničných dokladov.

Finančná správa o eKasa hovorí ako o významnom nástroji na boj proti daňovým podvodom. Od 1. januára vykonala viac ako 840 kontrol registračných pokladníc a uložila pokuty takmer 90-tisíc eur.

Vážny prípad v Banskej Bystrici

Podľa šéfa sekcie boja proti podvodom a analýze rizík na finančnej správe Ladislava Hannikera porušenie zákona evidovali až v polovici prípadov. Najväčší podiel predstavovalo neevidovanie tržby v registračnej pokladnici, čo bolo zistené až vo viac ako polovici všetkých identifikovaných porušení.

Objavili sa však aj prípady s vydávaním falošných pokladničných blokov a kontrolované boli aj prevádzky, kde analytici finančnej správy zaevidovali výrazný nesúlad v evidovaných tržbách.

Najzávažnejší prípad sa však podľa Hannikera objavil v Banskej Bystrici, kde podnikateľ opakovane používal starú registračnú pokladnicu a bolo tak konštatované opakované porušenie zákona. „V týchto dňoch chystáme návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia. Tam ten trest bude nasledovať najtvrdší,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Wittenbergerová
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRMF Ministerstvo financií SR