Deň protestu slovenských lekárov i zdravotníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Janco
Prezident SLÚŠ Andrej Janco a lekárka Alena Jancová na tlačovej besede v Košiciach informovali o pripravovanom Dni protestu slovenských lekárov. Foto: SITA/Marian Angelovič

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik odmieta, aby sa na Slovensku zahrávalo so zdravím pacienta. Aj takto minister reagoval na stredajší protest zdravotníkov. „Som na ich strane. Naozaj tie rokovania, ktoré vediem, sú intenzívne. Chceme sa dohodnúť na niektorých veciach. Sme otvorení konštruktívnemu dialógu. Na druhej strane odmietam jednu vec, aby sa zahrávalo so zdravím pacientov,“ povedal Uhliarik na stredajšom rokovaní vlády. Minister podľa vlastných slov chce, aby zdravotníctvo bolo konečne lepšie, aby bolo štandardné.

„Nie som smutný (z protestov – pozn. redakcie), ale som nabudený, aby sme zlepšili zdravotníctvo na európsku úroveň,“ vyhlásil. Opätovne zopakoval, že si váži prácu lekárov a sestier. „Veľmi rešpektujem ich právo na to, že chcú mať lepšie pracovné a platové podmienky. Musíme si však uvedomiť reálnu situáciu, ktorú máme v zdravotníctve, ktorú sme nespôsobili my, ale zdedili sme ju po bývalej vláde,“ dodal. Rezort podľa Uhliarika robí systémové kroky tak, aby potom tie ušetrené peniaze boli použité aj pre platy lekárov. „My na opatreniach budeme šetriť ročne asi 80 mil. eur,“ skonštatoval.

Na Slovensku sa údajne chystá najväčšia protestná akcia zdravotníkov. Aspoň tak vidí stredajší „Deň protestu slovenských lekárov“, na ktorý vyzvala Slovenská lekárska únia špecialistov, jej šéf Andrej Janco. Podľa neho sa do akcie zapoja „všetci“. „Rozsah bude najväčší, aký doteraz bol, všetci cítia, že takto to už v zdravotníctve ďalej nepôjde,“ vyhlásil pre agentúru SITA Janco. Ku konkrétnym číslam sa však vyjadriť nechcel.

Špecialisti vyzvali zdravotníkov, aby 9. marca od 13. do 14. hodiny prerušili poskytovanie zdravotnej starostlivosti a aby sa venovali administratívnej činnosti, alebo aby si vybrali náhradné voľno. Väčšina organizácií zastupujúcich lekárov a sestry vyjadrila akcii podporu. Ich čelní predstavitelia však sami nevedia, či a ako sa ich členovia protestu zúčastnia.

Slovenská lekárska únia špecialistov predstavila v rámci výzvy na protest aj svojich 14 požiadaviek. Na ich podporu iniciuje petíciu. Na prvom mieste žiadajú zvýšenie reálnych platov všetkých lekárov a platieb za výkony súkromným ambulanciám minimálne na úroveň platov a platieb v Čechách. Zároveň požadujú, aby štát zvýšil príspevky za svojich poistencov, ako aj zmenu systému financovania zdravotníckych zariadení a zrovnoprávnenie podmienok financovania zdravotníckych sektorov.

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb sa k nemu napríklad oficiálne nepridal. Ako pre agentúru SITA vysvetlil jeho predseda Anton Szalay, ich členskou základňou sú totiž zamestnanci a nie lekári, ktorí fungujú v rámci vlastných ambulancií ako zamestnávatelia. „Podporujeme ale vyhlásenie špecialistov, ktorým poukazujú na nedostatky v rezorte,“ dodal Szalay. Pripomenul, že odborári aktuálne formou ankety zisťujú, či sú zdravotníci ochotní zapojiť sa do protestných akcií na pracoviskách a podporovať požiadavky odborov v kolektívnom vyjednávaní.

Jasný nie je ani rozsah podpory protestu zo strany Lekárskeho odborového združenia. Jeho predstavitelia pritom prednedávnom informovali, že počas obedňajšej prestávky vyjdú pred budovy nemocníc a verbálne podporia špecialistov. Koľko lekárov tak urobí, ale nevedel šéf združenia Michal Polician aktuálne povedať. Oslovení sú podľa neho všetci. Bližšie informácie nemal ani člen vedenia združenia Marian Kollár. „Nemáme informácie o počte, je to na pleciach predsedov základných organizácií,“ uviedol pre agentúru SITA. On sám vidí podporu skôr v morálnej rovine, väčšiu účasť očakáva na východe.

Slovenská lekárska komora a Asociácia súkromných lekárov sa k protestu postavili odlišne. Kým prvá lekárov vyzvala, aby sa k akcii pripojili, druhá nevydala a ani nevydá pre svojich členov žiadne záväzné stanovisko. „Súhlasíme s mnohými argumentáciami, nechávame to ale na jednotlivých lekároch,“ objasnil prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.

Na stranu špecialistov sa v morálnej rovine postavila aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.
Dieťa
Foto: SITA/AP

Ako povedala jej prezidentka Mária Lévyová, aktuálne je ťažké povedať, kto a ako sa do akcie zapojí. Ona sama očakáva, že sestry v ambulanciách sa v prípade podpory protestu zo strany lekára zapoja, obdobne by to malo byť aj v nemocniciach. Zároveň však podotkla, že aktuálne je prioritou komory petícia, ktorú rozbehla. Okrem iného v nej žiadajú, aby mohli odchádzať do dôchodku po dovŕšení 58. roku života, ale aj stanovenie minimálnej hodinovej mzdy pre sestry a pôrodné asistentky.

Slovenská lekárska únia špecialistov predstavila v rámci výzvy na protest aj svojich 14 požiadaviek. Na ich podporu iniciuje petíciu. Na prvom mieste žiadajú zvýšenie reálnych platov všetkých lekárov a platieb za výkony súkromným ambulanciám minimálne na úroveň platov a platieb v Čechách. Zároveň požadujú, aby štát zvýšil príspevky za svojich poistencov, ako aj zmenu systému financovania zdravotníckych zariadení a zrovnoprávnenie podmienok financovania zdravotníckych sektorov.

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že má rovnako ako únia záujem na vytvorení lepších podmienok v slovenskom zdravotníctve, tak pre pacientov ako aj pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov. „Pracujeme v reálnych podmienkach, kde nikto nemá „čarovný prútik“ a preto jedinou cestou, ako zvýšiť úroveň zdravotníctva a stabilizovať finančnú situáciu v sektore, sú systémové zmeny,“ dodal rezort. Za tie označil transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, projekt e-health, či pripoistenie. Ministerstvo zároveň verí, že lekári budú rešpektovať Hippokratovu prísahu a budú mať zodpovedný prístup k pacientom a výzvu na prerušenie poskytovania zdravotnej starostlivosti neprijmú.

Avizovaný protest pritom nie je jediný, ktorý Slovenská lekárska únia špecialistov organizuje. Ostatné tri roky vyzývala zdravotníkov, aby posledný májový piatok zatvorili svoje ambulancie a oslavovali „Deň zdravia zdravotníkov“. Koľko lekárov a sestier sa do protestu v jednotlivých rokoch zapojilo, nebolo známe. Podľa informácií agentúry SITA síce väčšina zdravotníkov nie je so situáciou v rezorte spokojná, mnohí však o aktivite únie ani nevedeli. Únia pritom v rámci protestu žiadala zdvojnásobenie všetkých platieb v zdravotníctve. Zároveň chcela dať najavo nespokojnosť s postavením zdravotníkov.

K protestujúcim lekárom sa petíciou pridajú aj občania

Odborný seminár, diskusia s pacientmi v čakárni, vybavovanie administratívnych záležitostí a iné spôsoby zvolili v stredu košickí lekári ako spôsoby protestu proti reformám v zdravotníctve, ku ktorému vyzvala Slovenská únia lekárov špecialistov. Ako v stredu na tlačovej besede informoval prezident únie Andrej Janco, do protestu sa zapájali nielen členovia únie, ale aj lekári z nemocníc, nielen z privátnych ambulancií. Štrajkovali lekári nemocníc v Prešove, Vyšných Hágoch, v Bratislave a v iných nemocniciach na Slovensku. Janco ocenil, že Slovenská lekárska komora v stanovisku k výzve SLÚŠ upozorňuje, že hrozba nepokojov v slovenskom zdravotníctve narastá.

Na podporu všeobecných požiadaviek zdravotníkov organizujú petíciu aj samotní občania. Ako informovala predsedníčka petičného výboru Alžbeta Bukatová pripravujú na 23. marca celoslovenskú protestnú akciu „Červeno-biely deň – Chceme zdravotníctvo pre občana“. „Vyzývame na protest občanov všetkých miest a obcí, a aby sa na znak toho v ten deň popoludní obliekli do bielo-červeného. Na uliciach chceme ľuďom vysvetľovať, čo sa v zdravotníctve deje a budeme im dávať podpisovať petíciu“, povedala Bukatová.

Petícia za záchranu slovenského zdravotníctva pre občana obsahuje päť požiadaviek. Petičiari trvajú na tom, aby jediným akcionárom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a.s., bolo ministerstvo zdravotníctva a aby za jej záväzky ručil štát. Požadujú, aby štátne fakultné a univerzitné nemocnice ostali pod plnou kontrolou štátu. Odmietajú centrálny zber zdravotných údajov o občanoch a umiestňovanie týchto údajov na internetovom portáli. Zároveň žiadajú, aby sa zdvihlo percento hrubého domáceho produktu (HDP) určené na zdravotníctvo na úroveň vyspelých krajín EÚ a aby štát zvýšil platby za svojich poistencov minimálne na 5 percent priemernej mzdy v hospodárstve. Požadujú, aby v súvislosti so zrušením zmluvného vzťahu medzi zdravotnou poisťovňou a zdravotníckym zariadením, ktoré pacient navštevuje, bolo pacientovi umožnené zmeniť zdravotnú poisťovňu aj mimo doteraz stanovenej lehoty.

SLÚŠ svoje požiadavky definovala v 14 požiadavkách, ktoré by mal už riešiť parlament. Únia okrem zverejnenia ich zaslala aj poslancom Národnej rady SR. Ako v stredu informoval Janco, ich požiadavkami by sa mal zaoberať zdravotnícky výbor parlamentu na stredajšom rokovaní. SLÚŠ tvrdí, že štát znížením odvodov za svojich poistencov spôsobil v zdravotníctve deficit až 2,5 miliardy korún, ktoré v súčasnosti výrazne chýbajú a podfinancovanie systému prišlo v najnevhodnejšej chvíli. „V našom štáte sa na zdravotnú starostlivosť človeka vynakladá len jedna tretina z priemernej sumy vynakladanej v zdravotníctve krajín OECD, kde Slovensko obsadilo 26 miesto. Nemocnice sú rovnako podfinancované,“ povedal Janco a vyslovil obavu, že nedostatok financií pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu môže spôsobiť jej finančný krach a nútený prevod jej poistného kmeňa na druhú najväčšiu zdravotnú poisťovňu.

Štát sa podľa Janca musí zaoberať problémom, kam pôjdu pacienti, ktorí mali doteraz svojich lekárov – špecialistov, lebo poisťovne Dôvera a VšZP rušia zmluvy s 370 lekármi špecialistami. „Je to bezprecedentné porušenie ústavných práv občana,“ tvrdí Janco.

„Neprajeme si, aby sa v záujme zisku osôb či nadnárodných skupín doterajší zdravotnícky systém rozsypal. Ústava SR garantuje občanom dostupnú zdravotnícku starostlivosť. Po posledných opatreniach Vlády SR a ďalších pripravovaných krokoch táto garancia už nie je udržateľná,“ uviedol ďalej Janco.

K protestu sa pripojí personál vo Vyšných Hágoch

Základná organizácia Slovenských lekárskych odborov pri Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách sa pripojí k protestu Slovenskej lekárskej únie špecialistov.
Pľúca
Foto: Pixabay.com

Na rozdiel od únie, ktorá vyhlásila Deň protestu slovenských lekárov, vo Vyšných Hágoch vyhlásili Deň protestu slovenských zdravotníkov. Do protestu sa tak zapoja nielen lekári, ale aj zdravotné sestry, informoval agentúru SITA Pavel Oravec z lekárskych odborov vo Vyšných Hágoch. „Treba robiť niečo so systémom zdravotníctva i mzdami,“ uviedol Oravec.

Výbor Základnej organizácie Slovenských lekárskych odborov vo Vyšných Hágoch vyzval všetkých zamestnancov ústavu, aby svoju podporu protestu a deklarovaným požiadavkám vyjadrili nosením červených stužiek, vyvesením podporných plagátov a diskusiou o právach a postavení zdravotníkov, ich mzdovom ohodnotení, systéme a štruktúre zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

V ústave vo Vyšných Hágoch pracuje približne 60 lekárov a 230 zdravotných sestier. Do protestu by sa mala zapojiť väčšina lekárov a zdravotných sestier, ktoré budú v čase protestu v práci.

Špecialisti solidarizujú s protestom aj v Bratislave

Lekárske odborové združenie vyjadrí solidaritu protestu Slovenskej lekárskej únii špecialistov aj v Bratislave. Lekári využijú tento čas buď na čerpanie obedovej prestávky alebo na administratívne práce. Podľa predsedu združenia Mariana Kollára je to signál, že zdravotná reforma sa nedá robiť bez lekárov a je potrebné spraviť takú reformu, ktorá prinesie skutočne pozitívne výsledky. „Reformu treba riešiť konsenzom a tak, aby priniesla výsledky,“ uviedol Kollár.

V Rooseveltovej nemocnici sa lekári protestovať nechystajú

Lekári Rooseveltovej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici sa do dnešného protestu, na ktorý vyzvala Slovenská lekárska únia špecialistov, nezapoja. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka Lekárskeho odborového združenia v tejto nemocnici Eva Vnenčáková s tým, že akciu s nimi nikto nekoordinoval. „Budeme sa snažiť spolupracovať s ministerstvom zdravotníctva na tvorbe novej legislatívy tak, aby bolo zabezpečené zvýšenie miezd lekárov. Ak by sa to nepodarilo, potom pristúpime k protestným akciám, ktoré budeme sami organizovať,“ povedala Vnenčáková. Dodala, že o tom, aké veľké zvýšenie miezd chce Lekársky odborový zväz presadzovať, zatiaľ nehovorili.

K protestu sa pripojili lekári z polikliník aj nemocnice v Nitre

K dnešnému protestu Slovenskej lekárskej únie špecialistov sa pripojili v Nitre viacerí lekári z fakultnej nemocnice aj polikliník Klokočina a Chrenová. Predseda lekárskych odborov pri Fakultnej nemocnici v Nitre Peter Visolajský vyzval e-mailom lekárov, aby sa do akcie zapojili tým, že od 13:00 do 14:00 prerušia poskytovanie zdravotnej starostlivosti a na dvere vyvesia oznam, že sa pripájajú k protestu. „Ideovo sa k myšlienke pripájame a úniu špecialistov v jej snahe podporujeme. Zhodou okolností dnes nemáme ambulancie, ktoré by sa mohli pripojiť,“ povedal pre agentúru SITA prednosta Kardiologickej kliniky Pavol Poliačik.

Protest podporili aj viacerí lekári z Polikliniky Chrenová, medzi nimi pediatrička Zuzana Miškejeová. „Bolo by dobré, keby sa do takéhoto protestu pripojili aj obyčajní ľudia, nielen my lekári, pretože ich sa to dotýka najviac a začnú doplácať na to, že tento štát za nich neodvádza,“ povedala Miškejeová. Nie všetci lekári však o protestnej akcii vedeli. Všeobecná lekárka Andrea Rathouská povedala, že o proteste síce vopred nevedela, no myšlienku podporuje.

Ako informoval agentúru SITA kardiológ Štefan Paulov z Polikliniky Klokočina, účasť na proteste nahlásilo zhruba 50 z 54 lekárov polikliniky – špecialistov aj všeobecných lekárov. „V zdravotníctve to nefunguje, ako by malo, rokovanie s ministerstvom je o ničom. Pán minister lekárov príjme, vo všetkom nám dá za pravdu a nič nespraví,“ povedal Paulov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton SzalayIvan UhliarikLadislav PásztorMária LévyováMarian KollárPeter Visolajský