Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Studenti aula vysoka skola
ilustračné foto Foto: SITA/Ivan Fleischer
19. novembra 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Systém zabezpečovania kvality vzdelávania VŠ zaváňa zmenou

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania má byť prioritne postavený na vnútorných systémoch zabezpečovania kvality jednotlivých vysokých škôl, ktoré majú spĺňať medzinárodne prijaté štandardy a odporúčania. Je to jedným z cieľov, ktoré zverejnilo ministerstvo v rámci téz k Národnému programu rozvoja výchovy a vzdelávania v oblasti vysokého školstva. Ako uvádza ministerstvo školstva, v súčasnosti je zmena v oblasti systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania najnaliehavejšou úlohou slovenského vysokého školstva.

Cieľom ministerstva je, aby nový systém zabezpečovania kvality bol založený na dôslednej implementácii európskych štandardov a odporúčaní. Za zabezpečenie kvality vzdelávania bude niesť prioritnú zodpovednosť vysoká škola. V súlade s tým bude musieť vysoká škola Akreditačnej komisii zdokumentovať, že jej vnútorný systém zabezpečenia kvality je nastavený tak, že umožňuje úspešné absolvovanie štúdia len študentom, ktorí vo vzdelávaní dosahujú stanovené kvalitatívne kritériá.

Tieto kritériá pritom budú zamerané primárne na vopred stanovené vzdelávacie výstupy. Vysoká škola zároveň bude musieť byť schopná preukázať, že takýto vnútorný systém zabezpečenia kvality má nielen navrhnutý, ale ho aj v praxi efektívne uplatňuje.

Ministerstvo školstva v pondelok 14. novembra predložilo na odbornú diskusiu druhú časť cieľov Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ktoré sa týkajú vysokých škôl. Ciele národného programu sú rozdelené do štyroch oblastí. Patrí medzi ne kvalitné a dostupné vysokoškolské vzdelávanie otvorené zahraničiu a praxi, kvalitný vysokoškolský výskum tvoriaci jadro výskumného potenciálu Slovenska, vysoká angažovanosť vysokých škôl v oblasti špecifických služieb podporujúcich rozvoj spoločnosti a regiónov Slovenska a poslednou oblasťou je efektívne fungujúce vysoké školstvo.

Predložený dokument navrhuje pre rozvoj vysokých škôl na najbližších 10 rokov viacero zmien. Navrhované ciele plánuje rezort po odbornej diskusii dopracovať a doplniť o konkrétne opatrenia na ich dosiahnutie. Následne ich chce predložiť ako súčasť Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania na verejnú diskusiu začiatkom roka 2017.

Odporúčané články

Študenti kritizujú Fica, po voľbách zabudol na svoj sľub Rómovia majú na viac ako na štúdium sociálnej práce

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...