Systém zálohovania sklenených fliaš sa meniť nebude, podľa enviromentalistov sú otázne tetrapaky

sklo, fľaše
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Plánovaný systém zálohovania PET fliaš a plechoviek sa nebude týkať sklenených fliaš a systém ich zálohovania zatiaľ zostane bez zmeny. Podľa Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) má systém zálohovania sklenených fliaš fungujúcu infraštruktúru aj zodpovedajúce výsledky.

Zálohujú aj fľaše z vína

„Do budúcna je pravdaže otvorená otázka, čo s ostatnými nápojovými obalmi, či už v skle alebo v iných materiáloch, napríklad v tetrapakoch,“ uviedol IEP. V zahraničí existujú schémy s oveľa širším portfóliom zálohovaných nápojových obalov, Fínsko dokonca zálohuje aj sklenené fľaše z vína či liehovín.

Na Slovensku v súčasnosti funguje zálohový systém pre opakovane použiteľné obaly na nápoje, ide najmä o pivové fľaše. Je dobrovoľný pre výrobcov a povinný pre predajcov. Výrobca sa teda môže sám rozhodnúť, či bude výrobok zálohovať.

Návratnosť pivných fliaš je vysoká

Podľa zákona obchody musia vykupovať všetky pivové fľaše, ktoré na svojich pultoch ponúkajú. Skončiť s výkupom môžu vtedy, ak daný tovar stiahnu z predaja. Bežné náklady na výkup ako aj náklady na nákup strojov tak nesú plne maloobchodníci.

Naopak výrobca do výkupu ide, len keď je to pre neho ekonomicky výhodné. Návratnosť pivných fliaš, podliehajúcich zálohám, sa odhaduje na vyše 98 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom