SZČO si finančne za marec prilepšia, dostanú príspevok na udržanie pracovného miesta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
peniaze, mzda, peňaženka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) dostanú za marec tohto roka príspevok na udržanie pracovného miesta najviac v sume 810 eur. V stredu o tom rozhodla vláda.

Podpora pre SZČO sa tak zosúladí s podmienkami pre poskytovanie podpory v čase skrátenej práce pre zamestnancov.

Pokles v porovnaní s pôvodnou sumou

Za vymeriavací základ SZČO na výpočet príspevku sa bude považovať vymeriavací základ, z ktorého SZČO platila povinné sociálne odvody k 28. februáru tohto roka.

„Predpokladaný objem finančných prostriedkov v nadväznosti na navrhovanú úpravu predstavuje 11 miliónov 216,2-tisíca eur eur za marec 2022,“ uviedlo v materiáli ministerstvo práce a sociálnych vecí. V porovnaní s pôvodnou sumou, ktorú vláda na tento projekt schválila minulý týždeň, ide o pokles o 366,5-tisíca eur.

Osobitná schéma poskytovania pomoci

SZČO budú mať v marci k dispozícii osobitnú schému poskytovania pomoci na podporu udržania pracovných miest. Pôjde o projekt na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť. Ide o nástroj, ktorý upravuje zákon o službách zamestnanosti.

„Podmienky poskytnutia príspevku pre SZČO spolu s určením výšky príspevku sú nastavené obdobne ako podmienky ustanovené pre poskytovanie podpory v čase skrátenej práce určenej na zachovanie pracovných miest zamestnancov,“ uvádza sa v materiáli.

Týmto krokom sa podľa ministerstva práce a sociálnych vecí zabezpečí prechod zo schémy projektu Prvá pomoc aj na podporu udržania pracovných miest u SZČO obdobne, ako je to v prípade podpory v čase skrátenej práce určenej pre zamestnancov a zamestnávateľov.

SZČO musia splniť niekoľko podmienok

Oprávneným žiadateľom o pomoc od štátu má byť SZČO, ktorej klesli tržby najmenej o 40 percent. Príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti pre SZČO bude vo výške 60 % vymeriavacieho základu SZČO na platenie odvodov.

Ak má žiadateľ zároveň uzatvorený pracovný pomer, resp. pracuje na dohodu, od výšky príspevku sa odpočíta suma čistého príjmu z tohto pracovného pomeru, resp. dohody za kalendárny mesiac, za ktorý príspevok žiada.

SZČO musí pred podaním žiadosti o príspevok podnikať nepretržite najmenej 24 mesiacov. Súčasne musí splniť podmienku platenia nemocenského a dôchodkového poistenia takisto najmenej dva roky. SZČO, ktorá dostala od štátu príspevok, má povinnosť podnikať najmenej dva mesiace po mesiaci, za ktorý čerpala finančnú pomoc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRVláda SR