SZU: Procházková zlatá, hokejistky a Gantnerová s bronzom

Hokej

ERZURUM 5. februára (WEBNOVINY) – Slovenská výprava získala v sobotu na jubilejnej XXV. svetovej zimnej univerziáde (SZU) v tureckom Erzurume hneď tri medaily. Už o štvrtú zlatú medailu sa postarala bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, ktorá v sobotu triumfovala v pretekoch na 15 km voľnou technikou s hromadným štartom. Procházková z Turecka odchádza s vynikajúcou bilanciou – štyri zlaté medaily a jedno piate miesto.

Okrem Aleny Procházkovej získali v sobotu cenný kov aj slovenské hokejistky, ktoré v súboji o konečné 3. miesto vyhrali nad Američankami 3:1. Slovenky si pod vedením trénera Miroslava Karafiáta vylepšili umiestnenie z čínskeho Char-pinu 2009, kde v dueli o bronz neuspeli a skončili štvrté.

Popoludní pridala ďalší bronz slalomárka Jana Gantnerová, ktorá po 2. mieste v 1. kole slalomu skončila napokon tretia. Ďalšie Slovenky Barbora Lukáčová a Eva Hučková 1. slalomové kolo nedokončili. Prvenstvo si vybojovala Američanka Sterling Grantová, striebro získala Poľka Aleksandra Klusová-Zamiedzowá. Dvadsaťjedenročná Kežmarčanka Gantnerová predviedla veľmi v oboch kolách dobré jazdy a len riskantnejšie výkony víťaznej Američanky a striebornej Poľky ju pripravili o cennejší kov.

Slovenskí pretekári majú na SZU v Erzurume na svojom konte už sedem medailí. Okrem bronzov hokejistiek a Jany Gantnerovej, troch individuálnych zlatých Aleny Procházkovej a jej najcennejšieho kovu z tímšprintu s Petrom Mlynárom si bronz vybojoval biatlonista Matej Kazár.

Procházková sa rozhodla štartovať až tesne pred pretekmi a od úvodu až do cieľa sa držala vo vedúcej skupine pretekárok. Jej chvíle prišli tesne pred cieľom, keď v mohutnom finiši zdolala Rusku Aliu Iksanovovú o 9 desatín sekundy. Tretia skončila Ukrajinka Kateryna Grygorenková. Ďalšia Slovenka v štartovom poli Katarína Garajová preteky nedokončila.

Darilo sa biatlonistom, keď v pretekoch na 15 km s hromadným štartom obsadil Dušan Šimočko vynikajúcu 6. priečku, Mateja Kazára klasifikovali na 13. pozícii. Akrobatickému lyžiarovi Tomášovi Bartalskému sa nedarilo, keď nepostúpil zo štvrtej osemfinálovej jazdy a v skikrose obsadil konečnú 29. pozíciu. V pretekoch mužov v behu na lyžiach na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom skončil Peter Mlynár na 19. priečke, všetky medaily získali Rusi.

Slovenskí športovci si v Erzurume vybojovali už o štyri medaily viac ako pred dvoma rokmi v čínskom Char-pine, kde bol Jaroslav Babušiak strieborný v super G, bronzový v kombinácii a hokejisti skončili tretí. Vďaka tohtoročným úspechom v Turecku majú Slováci v ére samostatnosti na zimných univerziádach bilanciu 16 zlatých, 11 strieborných a 21 bronzových medailí.

Výsledky – sobota:

AKROBATICKÉ LYŽOVANIE

Muži – skikros: 1. Manuel Eicher (Švaj.), 2. Georgij Kornilov (Rus.), 3. Olivier Fabre (Fr.),… 29. Tomáš Bartalský (SR).

BEH NA LYŽIACH

Ženy – preteky na 15 km voľnou technikou s hromadným štartom: 1. Alena Procházková (SR) 43:33,2 min,. 2. Alia Iksanovová (Rus.) +0,9 s, 3. Kateryna Grygorenková (Ukr.) +8,8,… Katarína Garajová (SR) nedokončila.

Muži – preteky na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom: 1. Vladislav Skobelev 1:17:19,5 h, 2. Ilšat Nigmatulin +0,3 s, 3. Andrej Kalšin (všetci Rus.) +4,5,… 19. Peter Mlynár (SR) +3:40,6 min.

BIATLON

Muži – preteky na 15 km s hromadným štartom: 1. Arťom Pryma (Ukr.) 41:22,2 min, 2. Krasimir Anev (Bulh.) +9,0 s, 3. Alexej Trusov (Rus.) +9,2,… 6. Dušan Šimočko +46,8, 13. Matej Kazár (obaja SR) +2:40,5.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Ženy – slalom: 1. Sterling Grantová (USA) 1:44,28 min,, 2. Aleksandra Klusová-Zamiedzowá (Poľ.) +0,14 s, 3. Jana Gantnerová (SR) +0,38,… Barbora Lukáčová a Eva Hučková (obe SR) nedokončili 1. kolo

HOKEJ

Ženy – o 3. miesto

Slovensko – USA 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Góly: 11. Veličková (Gápová), 41. Čulíková (Veličková, Gápová), 52. Veličková (Čulíková, Kežmarská) – 59. Crawfordová (Nelsonová, Wintersová)

Vylúčené: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ketonenová – Herrnanenová (obe Fín.), Stromová (Švéd.), 1247 divákov

Slovenky v súboji o bronz nastúpili proti Američankám, s ktorými aj začínali svoju púť za medailami. Američanky síce v prvom dueli prehrali 1:5, no odvtedy naznačili stúpajúcu formu. Tréner Sloveniek Miroslav Karafiát mal po predchádzajúcich absenciách hráčok pre choroby tentoraz k dispozícii kompletný káder a prejavilo sa to na kompaktnejšej hre celého slovenského tímu družstva. Američanky boli strelecky aktívnejšie, no skóre otvorila v 11. min Veličková. Hráčky USA sa snažili otočiť, ale pozorná defenzíva slovenských vysokoškoláčok na čele s výbornou Tomčíkovou v bránke bola nepriepustná. Rozuzlenie medailového súboja prišlo až v záverečnom dejstve, keď najprv Čulíková a potom opäť Veličková prekonali americkú brankárku, Tomčíková kapitulovala iba raz. Američanky sa následne pokúsili aj o hru bez brankárky, ale vyrovnať, či len skorigovať už nedokázali.

Hlasy

Janka Čulíková (útočníčka SR, autorka víťazného gólu): „“l to veľmi ťažký boj, v ktorom opäť zvíťazili naše srdiečka. Bojovalo sa o každý puk a každý meter ľadu, oba tímy túžili po medaile. Veľmi ma teší, že sa mi podarilo streliť dôležitý gól. Vymenila som si pri ňom puk s Martinou Veličkovou, tá s nim vošla do útočného pásma, nechala puk za sebou a ja som už len akciu zakončila. Dnešný bronz nás hreje o to viac, že pred dvoma rokmi nám v Char-pine ušiel v súboji s Fínkami. Mysleli sme na tento duel a chceli sme sa z Turecka vrátiť s medailami.“

Miroslav Karafiát (tréner hokejistiek SR): „Dnešný zápas s Američankami bol neporovnateľne náročnejší ako prvý vzájomný, v ktorom sme zámorské hokejistky zdolali 5.1. Dnes to bol predovšetkým boj, vôľa prekonať únavu po náročných bojoch v predchádzajúcich dňoch. Reprezentantky oboch tímov v priebehu jedenástich dní odohrali svoje siedme stretnutie. To je dávka, ktorú v lige niektoré hráčky absolvujú za dva mesiace. Mali sme k dispozícii všetky hráčky, ale do boja sme vyslali tri formácie. Po chorobách neboli na tom niektoré z nich fyzicky najlepšie. Nepreženiem, ak poviem, že aktérky mali hokeja plné zuby. Po medaile však veľmi túžili obe družstvá. Pri našom jednogólovom vedení Američanky dlho cítili šancu, ale naše reprezentantky sa dnes priam prekonávali, istotu im dávali zákroky brankárky Tomčíkovej, ktorá bola tradičnou oporou. Túžba po medaile znásobená prehrou s Fínkami o bronz pred dvoma rokmi na univerziáde v Číne bola veľkou motiváciou. Sme radi, že dievčatá si napokon na ´placku´ siahnu. Medaily si preberieme až popoludní po finálovom stretnutí Fínsko – Kanada.“