Tábory v KĽDR pripomínajú holokaust, kraľuje tam hlad a smrť

KĽDR poslala do vesmíru družicu
Odpal rakety bol podľa analytikov starostlivo naplánovaný, mal posilniť pozíciu severokórejského lídra Kim Čong-una (na snímke). Krajina si 17. decembra pripomenie prvé výročie od úmrtia diktátor Kima Čong-ila, ktorý stál na čele tamojšej komunistickej strany od roku 1994. Prebratie moci však neprebehlo úplne hladko. Foto: SITA, AP

ŽENEVA 20. februára (WEBNOVINY) – Nacistický holokaust pripomínajú podmieky v pracovných táboroch v Severnej Kórei, do ktorých na desaťročia zatvárajú odporcov tamojšieho režimu a v ktorých sa podľa odhadov nachádza až 200 000 väzňov.

V rozhovore pre agentúru AFP to počas konferencie o ľudských právach v Ženeve povedal 30-ročný Šin Dong-hjuk, ktorému sa podarilo z takéhoto tábora pred siedmimi rokmi utiecť. Rovnaký názor má aj ďalší utečenec 43-ročný Kang Chol-hwan.

„Ľudia si myslia, že holokaust je minulosťou, no je stále realitou. Deje sa v Severnej Kórei,“ vyhlásil Šin. Osud Šina, ktorý sa v tábore narodil, popísal novinár Blaine Harden v knihe Útek z tábora 14.

Šin, v nej hovorí o krutých podmienkach, smrti, hlade, nútenej práci a mučení, ktoré sú v táboroch každodennou realitou.

Tábor 14 je jedným z piatich takýchto väzníc v KĽDR, ktoré pozostávajú z niekoľkých dedín, tovární, fariem a baní. Do pracovných táborov zatvára severokórejský režim celé rodiny, pričom mnohí podľahnú krutým podmienkam a podvýžive.

Ďalších umučia k smrti alebo popravia. Narodené deti v táboroch zostávajú a stávajú sa od malička otrokmi, ktorých režim zneužíva na nútené práce.

Obaja muži, ktorí pobyt v pracovnom tábore prežili, vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby v tejto veci podnikli určité kroky a pomohli Severokórejčanom.

Svet by mal podľa nich využiť rastúcu nespokojnosť v komunistickom štáte, ktorú tamojšia vláda maskuje napríklad ďalším jadrovým testom. „Medzinárodné spoločenstvo im musí pomôcť odštartovať revoltu,“ povedal na záver Kang.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom