Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bez názvu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA

Taiwan koná, aby zmiernil zmeny klímy

BRATISLAVA 8. novembra (WBN/PR) – Nedávno sme boli svedkami následkov silného ničenia hurikánu Sandy v USA a nemožno poprieť, že zmena klímy sa stala otázkou obrovského rozsahu v priebehu posledných desiatich rokov. Odborníci dúfajú, že katastrofa zvýši záujem verejnosti a vlád o klimatické zmeny. Nikto nepochybuje, že zmena klímy sa dotýka celého ľudstva a každý štát musí niesť globálnu zodpovednosť. Niektoré veľké krajiny sa stále zdráhajú obetovať svoj hospodársky rast a mnoho iných váha medzi lepšou ekonomickou výkonnosťou a ochranou životného prostredia.

Prekvapivo, existuje jedna krajina, ktorá sa napriek tomu, že nie je členom Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy (UNFCCC), dobrovoľne zaviazala sekretariátu UNFCCC, že do roku 2020 zníži emisie skleníkových plynov o najmenej 30 percent pod bežnú úroveň a prevezme svoj podiel zodpovednosti. Určite premýšľate o ktorú krajinu ide. Jedná sa o Taiwan.

Zástupca Taiwanu na Slovensku Nan-Yang Lee sa vyjadril, že Taiwan zastáva jasný postoj k sledovaniu základných princípov UNFCCC a vládne agentúry i neziskové organizácie vynakladajú úsilie, aby čelili naliehavým environmentálnym výzvam.

Ma Ying-jeou, prezident Čínskej republiky (Taiwan), vo svojom inauguračnom prejave v roku 2012 výslovne uviedol, že „rozvíjanie prostredia charakterizovaného nízkymi emisiami uhlíka a vysokou mierou závislosti na zelenej energii“ je jedným z piatich pilierov národného rozvoja, o ktorý usiluje verejný i súkromný sektor. Predpokladá sa, že zelený priemysel sa stane novým ekonomickým svetlým miestom, ktoré prinesie pracovné miesta a rast tak, aby sa Taiwan postupne stal „ostrovom s nízkymi emisiami uhlíka a zelenou energiou“.

Šetrenie energie a zníženie emisií uhlíka nie sú na Taiwane len abstraktnými pojmami. Skutočne sa stali súčasťou každodenného života. Nan-Yang Lee vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby bralo snahu jeho krajiny o zmysluplnú účasť v UNFCCC vážne, a aby zaradilo Taiwan do systému vzájomnej pomoci. „Veľmi radi sa s medzinárodným spoločenstvom podelíme o ovocie, ktoré priniesla naša ťažká práca a skúsenosti v oblasti ochrany životného prostredia, najmä s tými krajinami, ktoré potrebujú našu pomoc najviac. Napokon, koordinovaná medzinárodná aktivita je efektívnejšia, a čím viac národov sa zapojí, tým väčšie sú vyhliadky na víťazstvo,“ povedal.

Odporúčané články

Mladí ľudia prosili vládu o svoju budúcnosť: Zmeňme systém, nie klímu! Zmena klímy: globálna výzva vyžadujúca globálnu reakciu

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X