Taiwan koná, aby zmiernil zmeny klímy

Bez názvu
Foto: SITA

BRATISLAVA 8. novembra (WBN/PR) – Nedávno sme boli svedkami následkov silného ničenia hurikánu Sandy v USA a nemožno poprieť, že zmena klímy sa stala otázkou obrovského rozsahu v priebehu posledných desiatich rokov. Odborníci dúfajú, že katastrofa zvýši záujem verejnosti a vlád o klimatické zmeny. Nikto nepochybuje, že zmena klímy sa dotýka celého ľudstva a každý štát musí niesť globálnu zodpovednosť. Niektoré veľké krajiny sa stále zdráhajú obetovať svoj hospodársky rast a mnoho iných váha medzi lepšou ekonomickou výkonnosťou a ochranou životného prostredia.

Prekvapivo, existuje jedna krajina, ktorá sa napriek tomu, že nie je členom Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy (UNFCCC), dobrovoľne zaviazala sekretariátu UNFCCC, že do roku 2020 zníži emisie skleníkových plynov o najmenej 30 percent pod bežnú úroveň a prevezme svoj podiel zodpovednosti. Určite premýšľate o ktorú krajinu ide. Jedná sa o Taiwan.

Zástupca Taiwanu na Slovensku Nan-Yang Lee sa vyjadril, že Taiwan zastáva jasný postoj k sledovaniu základných princípov UNFCCC a vládne agentúry i neziskové organizácie vynakladajú úsilie, aby čelili naliehavým environmentálnym výzvam.

Ma Ying-jeou, prezident Čínskej republiky (Taiwan), vo svojom inauguračnom prejave v roku 2012 výslovne uviedol, že „rozvíjanie prostredia charakterizovaného nízkymi emisiami uhlíka a vysokou mierou závislosti na zelenej energii“ je jedným z piatich pilierov národného rozvoja, o ktorý usiluje verejný i súkromný sektor. Predpokladá sa, že zelený priemysel sa stane novým ekonomickým svetlým miestom, ktoré prinesie pracovné miesta a rast tak, aby sa Taiwan postupne stal „ostrovom s nízkymi emisiami uhlíka a zelenou energiou“.

Šetrenie energie a zníženie emisií uhlíka nie sú na Taiwane len abstraktnými pojmami. Skutočne sa stali súčasťou každodenného života. Nan-Yang Lee vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby bralo snahu jeho krajiny o zmysluplnú účasť v UNFCCC vážne, a aby zaradilo Taiwan do systému vzájomnej pomoci. „Veľmi radi sa s medzinárodným spoločenstvom podelíme o ovocie, ktoré priniesla naša ťažká práca a skúsenosti v oblasti ochrany životného prostredia, najmä s tými krajinami, ktoré potrebujú našu pomoc najviac. Napokon, koordinovaná medzinárodná aktivita je efektívnejšia, a čím viac národov sa zapojí, tým väčšie sú vyhliadky na víťazstvo,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom