Taiwan si volil nový parlament, aj prezidenta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Novozvolený taiwanský prezident Ma víta slovenskú
Novozvolený taiwanský prezident Ma víta slovenskú delegáciu vedenú poslancom NR SR Ivanom Štefancom.

BRATISLAVA 16. januára (WBN/PR) – Za veľkej volebnej účasti (74,38%) vo voľbách 14. januára 2012 si voliči v Čínskej republike (Taiwan) zvolili za prezidenta Ma Ying-jeou z Národnej strany (KMT – Kuomintang). Ma získal početnú prevahu nad svojím najväčším konkurentom Tsai Ing-wen z Demokratickej progresívnej strany (DPP) takmer 800 000 hlasmi s percentuálnym rozdielom 51,6 % ku 45,6 %.

Podľa zverejnenia ústrednej volebnej komisie, počet oprávnených voličov v prezidentských voľbách v krajine bol 18 086 455. Ma, ktorý získal 6 891 139 hlasov, začne svoje druhé volebné obdobie.

13. prezidentské voľby v krajine spolu s 8. voľbami do zákonodarného dvora sa konali po prvýkrát v rovnaký deň. Sčítanie hlasov prebehlo hladko a citlivo, čo opäť dokazuje, že Taiwan má plnohodnotnú demokraciu.

Doposiaľ Spojené štáty, EÚ, Japonsko a Veľká Británia výsledok volieb privítali. Americká vláda sa vyjadrila, že voľby demonštrujú silu a vitalitu ostrovnej krajiny. „Vidíme hladký priebeh volieb ako znak dobre zavedenej demokracie,“ vyhlásilo ministerstvo zahraničných vecí Japonska.

Úradujúci prezident Ma a jeho strana získala zo 113 kresiel v parlamente, pričom DPP získala 40. Víťazstvo prezidenta Ma je pripisované predovšetkým priaznivejšej čínsko-taiwanskej politike a zameraním na ekonomické otázky.

„Je to víťazstvo pre Taiwancov. Je to taktiež víťazstvo pre orientáciu vlády smerom ku čistej vláde, prosperite, mieru a fungujúcej diplomacii,“ hodnotí de facto veľvyslanec Taiwanu na Slovensku, Nan-Yang Lee. Taktiež si myslí, že mier, stabilita a zlepšené vzťahy medzi Taiwanom a Čínou sú veľmi dôležité pre región, a zároveň zdôraznil, že taiwanská vláda sa bude držať kontinuity fungujúcej zahraničnej politiky so záväzkom spolupráce so spojencami.

„Prezidentské a parlamentné voľby na Taiwane boli slobodné, férové a súťaživé a znovu potvrdili, že Taiwan je plne demokratický štát, ktorý zabezpečuje svojim občanom všetky základné politické práva a slobody. Od konca 80. rokoch prešiel Taiwan pozoruhodnou cestou demokratickej transformácie, stalo sa tak v podmienkach bezpečnostného a vojenského ohrozenia zo strany komunistickej Číny. Demokraticky zvolené vlády a hlavy štátu sa striedali v súlade so zákonom a väčšinovou voľbou občanov a demokratické zriadenie zostávalo pevné a stabilné,“ vyjadril sa Grigorij Mesežnikov, prezident Inštitútu pre verejné otázky.

„Zvolenie súčasného prezidenta Ma Ying-jeou zo strany Kuomintang signalizuje pretrvávajúcu podporu väčšiny obyvateľstva pre kurz na ústretovejší prístup Taiwanu ku kontinentálnej Číne a spoluprácu s ňou, zároveň však solídna podpora voličov pre jeho súperku Tsai Ing-wen z Demokratickej pokrokovej strany a zlepšené pozície tejto strany v parlamente znamenajú, že pre veľký počet občanov Taiwanu nie je myšlienka plnej samostatnosti nijakým tabu, naopak, túto možnosť vítajú,“ dodal Mesežnikov.

K prezidentským voľbám na Taiwane sa taktiež vyjadril Ivan Štefanec, predseda Slovensko-taiwanskej parlamentnej skupiny priateľstva: „Znovuzvolenie pána prezidenta Ma je dobrou správou nielen pre ďalší rozvoj slovensko-taiwanských vzťahov, ale predovšetkým pre ďalšiu konsolidáciu vzťahov medzi Taiwanom a Čínou a stabilitu v celom regióne. Keďže pán prezident intenzívne podporuje aj rozvoj ekonomických vzťahov, verím, že sa spoločné slovensko-taiwanské aktivity prejavia v raste pracovných miest. “

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Grigorij MesežnikovIvan Štefanec