Tajfún Mindulle zasiahol Tokio, zrušili stovky letov

Tokyo tajfun
Tokio a priľahlé oblasti zasiahol Tajfún Mindulle. Foto: SITA/AP

TOKIO 22. augusta (WebNoviny.sk) – Tajfún Mindulle zasiahol v sprievode silného vetra a dažďa japonskú metropolu Tokio a priľahlé prefektúry. Tamojšie úrady varovali pred zosuvmi pôdy, záplavami a rozvodnenými riekami a k evakuácii vyzvali desaťtisíce ľudí.

Niektoré oblasti vrátane miest Óme a Iruma zaznamenali podľa miestnych médií rekordné množstvo zrážok – okolo 100 milimetrov za hodinu. Pre nepriaznivé počasie museli v regióne zrušiť vyše 425 letov a 100 vlakových spojení, uviedla japonská televízia NHK.

Podľa japonskej meteorologickej agentúry JMA zasiahol tajfún okolo 12.30 h miestneho času (05.30 h SELČ) mesto Tatejama ležiace približne 80 kilometrov južne od Tokia. Ďalej sa pohyboval smerom na sever s rýchlosťou 20 km/h, pričom ho sprevádzal vietor s rýchlosťou 126 km/h, v nárazoch dosahujúci až 180 km/h.

Meteorológovia predpovedajú v oblasti pretrvávajúce zrážky, pričom do utorňajšieho obeda by zrážkové úhrny v regióne Kantó mali dosiahnuť až do 250 milimetrov a na ostrove Hokkaido a v severovýchodnej časti Japonska až do 200 milimetrov, uviedla agentúra DPA.

Medzičasom na tropickú depresiu zoslabol tajfún Kompasu, ktorý ešte počas víkendu zasiahol ostrov Hokkaido.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom