Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Počítač
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.thinkstockphotos.com

Tajná služba vlani nezachytila správu o reálnej hrozbe terorizmu, riešila však prípady kyberútokov

BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská informačná služba v minulom roku nezaznamenala spravodajské poznatky, ktoré by viedli k reálnej teroristickej hrozbe na území SR, alebo proti jej záujmom v zahraničí.

Uvádza sa to v Správe o činnosti SIS za rok 2017, ktorú tajná služba zverejnila na svojej internetovej stránke. „Potenciál teroristickej hrozby voči SR mal mierne vzostupnú tendenciu predovšetkým v dôsledku nárastu počtu úspešne dokonaných i zmarených teroristických útokov a indivivenskduálnych násilných incidentov, ktorým čelili niektoré európske štáty v uplynulom roku najmä zo strany prívržencov džihádu,“ konštatuje SIS s tým, že v rámci boja proti terorizmu intenzívne spolupracuje s inými spravodajskými službami.

Nárast špionáže po vstupe do NATO či EÚ

„V súčasnom svete vysokej mobility a aktivít vo virtuálnej realite nie sú totiž hranice štátov prekážkou šírenia radikálnych myšlienok, ani samotného pohybu osôb ochotných spáchať teroristický útok. SIS so zahraničnými partnerskými spravodajskými službami a slovenskými bezpečnostnými zložkami vykonala viaceré úspešné špeciálne operácie, ktoré prispeli k odkrytiu nebezpečných javov a činnosti osôb v oblasti terorizmu,“ informuje spravodajská služba.

Naša tajná služba bola v roku 2017 aktívna aj na poli kontrašpionážnej ochrany. „SR ako člen strategických medzinárodných zoskupení je cieľom aktivít cudzích spravodajských služieb namierených nielen proti záujmom SR, ale aj proti záujmom a politikám nadnárodných aliancií, ktorých sme členmi. K nárastu špionážnych aktivít voči SR došlo najmä po vstupe našej krajiny do NATO, EÚ a schengenského priestoru,“ uvádza SIS s tým, že v roku 2017 pokračovala snaha niektorých zahraničných spravodajských služieb o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek a o aktivity súvisiace s ovplyvňovaním verejnej mienky.

„Pretrvával zvýšený záujem o aktivity v ekonomickej oblasti (najmä o oblasť energetiky), vo vedeckej a vojenskej oblasti, ako aj v oblasti informačných technológií a priemyselnej špionáže,“ informuje tajná služba.

Informačná bezpečnosť je často neuspokojivá

SIS v uplynulom roku venovala pozornosť aj oblasti ochrany kyberpriestoru. „SIS aj v roku 2017 poukázala na skutočnosť, že informačné systémy niektorých štátnych orgánov SR boli infiltrované škodlivými softvérmi. Tieto softvéry boli v mnohých prípadoch využité na únik a následný zber dát,“ uvádza tajná služba. Napriek prijímaným opatreniam v SR podľa SIS naďalej pretrváva situácia, keď je zabezpečenie problematiky informačnej bezpečnosti v niektorých orgánoch verejnej správy často neuspokojivé.

„Tento stav môže potenciálne spôsobiť nedostatočnú efektívnosť reakcie na prípadné náhle kybernetické hrozby. Problém určitého personálneho a technického zaostávania v oblasti informačných technológií sa, bohužiaľ, týka aj SIS, pričom jej technické spôsobilosti sú už dlhodobo modernizované iba v nevyhnutnej miere, tak aby bola naďalej schopná plniť svoje zákonné povinnosti,“ konštatuje tajná služba.

Pokiaľ ide o problematiku nelegálnej migrácie, SR bola podľa SIS v sledovanom období uplynulého roku z pohľadu nelegálnych migrantov prichádzajúcich do EÚ naďalej tranzitnou krajinou.

Odporúčané články

Ani Slovensko nie je imúnne voči teroristickým hrozbám, tvrdí Fedor po správe tajných služieb Pellegrini sa na Globsecu kladne vyjadril k EÚ aj NATO, neutralita by bola nebezpečný experiment

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X