Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Súd, kladivko
Foto: Shutterstock
24. júna 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Tajná voľba len zhorší stav súdnictva, varuje Via Iuris

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Neverejné hlasovania v súdnej rade o personálnych otázkach, ktoré v utorok v novele zákona o sudcoch schválili v parlamente, zhoršia stav slovenského súdnictva, tvrdí organizácia Via Iuris.

V prípade zvolenia Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR sa už napríklad verejnosť nedozvie, ktorí konkrétni členovia súdnej rady ho zvolili, upozorňuje Via Iuris.

Pochybnejšie personálne rozhodnutia

“Nejde však len o voľbu predsedu najvyššieho súdu. Doterajšie rozhodovanie členov súdnej rady vzbudilo veľa pochybností o objektivite a kvalifikovanosti rozhodovania členov súdnej rady,” uvádza sa v tlačovej správe organizácie.

Utajenie hlasovania členov súdnej rady podľa Via Iuris prinesie ešte pochybnejšie personálne rozhodnutia, pretože členovia rady už nebudú pod žiadnou verejnou kontrolou a budú rozhodovať s vedomím, že občania sa aj tak nedozvedia, ako v súdnej rade hlasovali.

Potrebujeme verejnú kontrolu súdnictva

“Utajenie hlasovania členov súdnej rady je v priamom rozpore s potrebou zvýšenia verejnej kontroly súdnictva a zvýšenia zodpovednosti súdnictva voči občanom. Utajenie hlasovania ešte viac uzavrie justíciu pred verejnosťou a zvýši nedôveryhodnosť slovenského súdnictva u verejnosti, ktorá je už v súčasnosti veľmi nízka,” varuje Via Iuris.

Ústavný súd navyše podľa organizácie už v minulosti rozhodol, že verejná voľba funkcionárov je “v súlade s ústavou”, má “svoju vnútornú logiku” a že dôvody pre existenciu tajnej voľby “nemožno hľadať v ústavnoprávnych konštrukciách”.

Ministerstvo spravodlivosti schválenie novely privítalo. “Pri dôslednom rešpektovaní nezávislosti súdnej moci novela vytvára predpoklady pre zvýšenie zodpovednosti sudcov a tým aj zvýšenie celkovej dôveryhodnosti justície,” povedali z tlačového odboru rezortu spravodlivosti.

Voľby predsedu Najvyššieho súdu SR a jeho podpredsedu ako aj voľby predsedu Súdnej rady SR a jej podpredsedu budú tajné. Vyplýva to z novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú v utorok schválil parlament.

VIAC SA DOČÍTATE TU.

Odporúčané články

Voľby predsedov najvyššieho súdu a súdnej rady budú tajné Justícia je bez Harabina, vedenie chýba aj súdnej rade

Témy

Diskusia

Kolomaznik Nehlasovalo sa v socializme verejne??? nepochopil si lebo nemáš s čím. verejnost je kvalifikovaniejsia robit personalne rozhodnutia v sudnictve a tak by mali vidiet, kto ako hlasuje? Som to nejak nepochopil tie pripomienky, ze ako verejna volba nieco vylepsuje...??? skor naopak v pripade avolenia hocijakeho cloveka na celo sudnej ready, nebude tento vediet, kto zan nehlasov a tak ich nasledne perzekvovat, priapdne Harabin nebude moct cez svoje znaomosti postihovat tych, co ho za predsedu nezvolili. Tajna volba dava sudcom slobodu, lebo... fanatikmodrák Aj tu je vidieť skurvenú fašistickú pravicu. Verejná voľba bola za komunistov a vtedy to kritizovali a hlásali výdobytok demokracie je tajná voľba. Ak fašistom nevyhovuje tajná voľba aj tú kritizujú. Občania už pochopte, naša pravica je totálna fašistická zgerba....
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...