Tajná voľba prokurátora bude v máji

Jan figel
Zľava: Predseda KDH Ján Figeľ a predseda SAS Richard Sulík počas tlačovej besedy po rokovaní Koaličnej rady v centrále KDH. Bratislava, 26. apríl 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Tajná voľba generálneho prokurátora sa vzhľadom na rozhodnutie Ústavného súdu SR v parlamente zopakuje na začiatku najbližšej riadnej schôdze v máji, oznámil dnes predseda parlamentu a strany SaS Richard Sulík.

Ako sa pri voľbe zachovajú koaliční poslanci však neprezradil. „K spôsobu voľby sa určite vyjadrovať nebudem, jedna z vecí, ktoré ústavný súd napadol, bolo práve toto, že prišlo k prílišnej koordinácii. Bude tajná tak ako ju ústavný súd požadoval,“ vyhlásil.

Koalícia je podľa Sulíka naďalej odhodlaná voľbu zmeniť na verejnú, na čo je potrebné prelomenie prezidentského veta, ktorý parlamentu vrátil novelu zákona o rokovacom poriadku. „Naďalej sme toho názoru, že naši voliči majú právo vedieť, za koho hlasovali poslanci, ktorým dali mandát,“ vysvetlil Sulík. Predseda KDH Ján Figeľ dodal, že svojim poslancom dôveruje, a ako budú voliť je aj vecou ich svedomia.

Predstavitelia vládnej štvorky sa dnes zhovárali aj o tom, ako reagovať na novú maďarskú ústavu. Podľa Figeľa zahraničný výbor parlamentu pre Národnú radu SR možno pripraví text vyhlásenia. „Nevylučujem že zahraničný výbor by mohol sformulovať kultivovaný postoj pre Národnú radu SR, je to vec politického posúdenia samotnej iniciatívy alebo návrhu,“ povedal.

Myšlienku predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára zjednotiť pravidlá pre voľbu voľby do národných parlamentov v rámci Európskej únie Figeľ neschvaľuje a myslí si, že by to malo zostať v právomoci členských krajín. Prípadné zjednotenie pravidiel by bolo podľa neho náročné procesne aj vecne a otváralo by otázku extrateritoriality.

OKS podporuje tajnú voľbu generálneho prokurátora

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľRichard Sulík