Tajomník OSN odsúdil útoky v Sýrii, chce potrestať vinníka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pan Ki mun
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun Foto: SITA/AP

NEW YORK 17. septembra (WEBNOVINY) – Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun odsúdil použitie chemických zbraní v Sýrii ako vojnový zločin a vyzval na potrestanie tých, ktorí ho majú na svedomí.

„Zodpovední musia byť predvedení pred spravodlivosť,“ povedal. Reagoval tak na správu vyšetrovateľov OSN, podľa ktorej existujú jasné a presvedčivé dôkazy, že na predmestí Damasku v auguste zabíjal nervový plyn sarín.

Pri útoku na predmestí Ghúta z 21. augusta boli podľa správy použité strely typu zem-zem obsahujúce skoro 400 litrov nebezpečného sarínu.

Pre konflikt v Sýrii potrebuje pomoc sedem miliónov ľudí

Pre konflikt v Sýrii potrebuje urgentnú humanitárnu pomoc už okolo sedem miliónov ľudí. V utorok o tom informovala koordinátorka núdzovej pomoci Organizácie Spojených národov Valerie Amosová. Podľa jej slov je na tieto účely tento rok potrebných 3,3 miliardy eur. Vyše dvoch miliónov ľudí v núdzi sa nachádza za hranicami Sýrie, zatiaľ čo viac než štyri milióny sú na úteku vo vlastnej krajine. „Robíme, čo môžeme, nestačí to však,“ povedala Amosová v Kuvajte. Podčiarkla pritom veľké nedostatky vo financiách.

„Celkovo potrebujeme len na tento rok pre Sýriu a okolité krajiny 3,3 miliardy eur. Doteraz sme získali 1,37 miliardy,“ uviedla. Upozornila tiež, že zvyšujúce sa náklady na sýrsky konflikt by mohli vyústiť do presmerovania fondov z iných vážnych kríz na celom svete. Občianska vojna v Sýrii si od marca 2011 vyžiadala už viac než 110 000 obetí.

Aj na civilistov vrátane detí

„V prebiehajúcom konflikte v Sýrskej arabskej republike boli chemické zbrane v relatívne veľkom meradle použité aj proti civilistom vrátane detí,“ píše sa v správe s tým, že pre bezpečnostnú situáciu neboli vyšetrovatelia schopní zdokumentovať celý rozsah chemického útoku ani presný počet ich obetí. Správa nehovorí, kto má útok na svedomí, pričom z jeho uskutočnenia sa navzájom obviňujú obe strany.

Spojené štáty obviňujú z útoku, pri ktorom údajne zahynulo viac ako 1400 ľudí vrátane niekoľkých stoviek detí, režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. Washington presadzuje odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu rokovaní o návrhu Ruska. Americká vyslankyňa pri OSN Samantha Powerová v pondelok vyhlásila, že spomínané rakety zem-zem má k dispozícii len sýrsky režim, čo dokazuje jeho zodpovednosť za útok.

Rusko Francuzsko
Foto: SITA/AP

Rusko nepodporí rezolúciu

Rusko nezahlasuje za prípadnú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN obsahujúcej klauzulu o útoku na Sýriu. V utorok to po rokovaní s francúzskym ministrom zahraničných vecí Laurentom Fabiusom potvrdil jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov. „Rezolúcia… nebude obsahovať Kapitolu 7,“ vyhlásil Lavrov. Narážal pritom na časť Charty OSN, ktorá umožňuje použitie sily.

Fabius sa s Lavrovom nezhodol ani na tom, kto stál za augustovým chemickým útokom na okraji sýrskej metropoly Damask. „Keď sa pozriete na množstvo použitého plynu sarín, vektory, techniky pri podobnom útoku, rovnako ako ďalšie aspekty – vyzerá to nepochybne tak, že je za tým režim (sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada),“ vyhlásil šéf francúzskej diplomacie. Lavrov však nesúhlasí a má podozrenie, že išlo len o „provokáciu“. „Musíme nájsť pravdu a to bude skúška pre ďalšiu prácu Bezpečnostnej rady,“ vyhlásil ruský minister zahraničia.

Fabius rokoval s viacerými krajinami

Fabius v pondelok rokoval aj so svojím britským rezortným partnerom Williamom Haguom ako aj so šéfom americkej diplomacie Johnom Kerrym. Spoločne chcú už v najbližších dňoch predložiť na pôde Bezpečnostnej rady OSN vlastnú rezolúciu v reakcii na augustový chemický útok na okraji sýrskeho Damasku. V pláne majú aj uvalenie sankcií voči al-Asadovi v prípade, že nesplní podmienky zbavenia sa chemického arzenálu. Fabius chce presvedčiť Rusov, aby za návrh v BR OSN zahlasovali tiež.

Spojené štáty obviňujú z útoku, pri ktorom údajne zahynulo viac ako 1400 ľudí vrátane niekoľkých stoviek detí, režim sýrskeho prezidenta al-Asada. Washington presadzuje odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu rokovaní o návrhu Ruska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Pan Ki-munSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov