Tajomstvo dlhovekosti? Najstarší ľudia sveta odhalili recept

Tajomstvo dlhovekosti? Najstarší ľudia sveta odhalili recept
Foto: Thinkstock

Dožiť sa storočnice je pre mnohých ľudí v modernom svete plnom civilizačných chorôb takmer nepredstaviteľné. Napriek tomu na Zemi žijú ľudia, ktorí stovku sviečok na torte sfúkli už dávno a v zdraví si nažívajú ďalej. Päť najstarších ľudí našej planéty sa narodilo ešte v 19. storočí. Svetové vojny, potopenie Titanicu, či dobývanie vesmíru neštudovali v encyklopédiách, zažívali ich na vlastnej koži. A všetci patria k ženskému pohlaviu. Pozrite sa, čo považujú za tajomstvo svojej dlhovekosti.

Misao Okawa, 116 rokov

Japonka Misao Okawa, ktorá v marci oslávi svoje 117. narodeniny, je najstarším žijúcim človekom na svete, ktorý svoj vek vie aj dokázať. Seniorka už 18 rokov žije v domove dôchodcov, kde ju pravidelne navštevuje 94-ročný syn a 92-ročná dcéra, tretie dieťa sa vysokého veku nedožilo. Seniorka za najšťastnejšie okamihy života považuje svadbu v roku 1919 a narodenie troch detí. Najsmutnejším okamihom bolo úmrtie manžela v roku 1931.

Tajomstvo dlhovekosti? Najstarší ľudia sveta odhalili recept
Foto: SITA/AP

Jej recept na dlhovekosť spočíva v zdravej strave bohatej na ryby a suši a aspoň osemhodinový spánok. „Jedzte a spite a budete žiť veľmi dlho. Musíte sa naučiť relaxovať,“ uviedla Japonka.

Gertrude Weaver, 116 rokov

Američanka Gertude Weaver je najstarším človekom v USA a druhým najstarším človekom sveta. Žena, ktorá je stále aktívna a príležitostne sa venuje tancu na vozíku, oslávi svoje 117. narodeniny na Deň nezávislosti – 4. júla.

Tajomstvo dlhovekosti? Najstarší ľudia sveta odhalili recept
Foto: www.mirror.co.uk

Za tajomstvo dlhovekosti považuje vieru a najmä láskavosť. „Buďte k druhým milí. Buďte poslušní, správajte sa podľa pravidiel a z ničoho nemajte obavy,“ hovorí seniorka, ktorá sa celý život vyhýbala stresu. Žena, ktorá prežila všetky štyri deti, žije v domove dôchodcov, kde ju navštevuje jej 78-ročná vnučka. Pravidelne číta Bibliu, nedá však dopustiť ani na dôkladnú manikúru.

Jeralean Talley, 115 rokov

Rodáčka z amerického Michiganu sa od mala živila zbieraním bavlny a arašidov. Žena, ktorá sa narodila v máji 1899, sa vydávala ako 37-ročná. S manželom Alfredom Talleym prežila šťastných 52 rokov, kým v roku 1988 nezomrel. Američanka žije s dcérou a za najšťastnejšie okamihy vo svojom živote považuje hru so svojim vnúčatami a pravnúčatami.

Tajomstvo dlhovekosti? Najstarší ľudia sveta odhalili recept
Foto: www.mirror.co.uk

Seniorka prezradila, že šoférovať sa pokúsila len raz v živote, každý rok si však nenechá ujsť tradičný rodinný výlet na lodi spojený s rybolovom. Američanka prezradila, že sa celý život riadi zlatým pravidlom. „Správajte sa k druhým tak, ako by ste chceli, aby sa oni správali k vám – to je mojím mottom celý život,“ uviedla Talley.

Susannah Mushat Jones, 115

Seniorka z Alabamy, ktorá sa narodila v júli 1899, zbožňuje praženicu so slaninou, ktorú si dopraje takmer každé ráno už niekoľko rokov. Okrem glaukómu, kvôli ktorému vo veku sto rokov prišla o zrak na ľavom oku, ju však nikdy netrápili iné choroby. Žena, ktorá nikdy nepila ani nefajčila, dodnes spáva aspoň desať hodín denne. Vydatá bola len raz, v nenaplnenom manželstve však prežila len niekoľko mesiacov.

Tajomstvo dlhovekosti? Najstarší ľudia sveta odhalili recept
Foto: www.mirror.co.uk

Hoci sama pochádzala z 12 detí, vlastné nikdy nemala. Väčšinu života však strávila ako pestúnka v bohatých amerických rodinách, kde lásku rozdávala cudzím deťom. Peniaze, ktoré takto zarobila, posielala svojim neteriam, aby mohli študovať na vysokej škole. Seniorka so smiechom prezradila, že má slabosť pre čipkovanú bielizeň. „Nikdy nebudete príliš starí na to, aby ste si dopriali luxusné veci,“ tvrdí Američanka.

Emma Morano-Martinuzzi, 115

Rodáčka z Talianska prišla na svet v novembri 1899. Morano-Martinuzzi tvrdí, že za dlhý život vďačí rade, ktorú dostala od lekára ako 20-ročná. Ten jej povedal, aby si denne dopriala jedno surové a jedno varené vajce – recept, ktorý seniorka dodržiava dodnes.

Tajomstvo dlhovekosti? Najstarší ľudia sveta odhalili recept
Foto: www.mirror.co.uk

Talianka priznala, že nedá dopustiť na pravidelný spánok. Do postele si líha už o 19. hodine, ráno vstáva okolo 6. hodine. Jedenásť hodín spánku a ľahké večere, pri ktorých jej často stačí len pohár mlieka, sa údajne tiež podpísali pod jej závideniahodnú vitalitu.

www.time.com, www.mirror.co.uk, www.huffingtonpost.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom