Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dopravná policajná hliadka. Foto: SITA/Diana Černáková
30. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(17)

Takmer 5000 Slovákov si našlo v schránke pokutu za zlú jazdu

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Takmer 5000 pokút poslali policajti poštou za osem mesiacov tohto roku v rámci využívania objektívnej zodpovednosti. “Dopravné inšpektoráty do 23. septembra zaslali 4829 rozkazov o uložení pokuty,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Dopravní policajti začali v polovici januára využívať inštitút objektívnej zodpovednosti, teda môžu pokutovať bez zastavenia vozidla a oznámenie o pokute zasielať držiteľovi auta. Policajný prezident Tibor Gašpar vtedy priznal, že sa budú spoliehať aj na psychologický efekt.

Padla aj sedemstoeurová pokuta

Najzávažnejšie porušenie, ktoré policajti zistili pri uplatňovaní objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla, bolo prekročenie rýchlosti v obci o 69 km/h. “Vodič viedol vozidlo cez obec rýchlosťou 119 km/h, za čo bola držiteľovi tohto vozidla uložená pokuta 699 eur,” priblížila Baloghová.

Najviac deliktov zistili policajti v Nitrianskom kraji (934), najmenej v Banskobystrickom (494). Najčastejšie sa vodiči prehrešujú proti dodržiavaniu maximálne stanovenej rýchlosti, na druhom mieste je nezastavenie na stopke.

Policajti využívajú objektívnu zodpovednosť len v poloautomatickom režime. Zariadení na automatické zisťovanie a spracovávanie priestupkov je málo, policajti teda musia celú agendu spracovávať ručne. Pomáhajú si radarmi v autách, videokamerami a prenosnými radarmi.

Keď zadokumentujú priestupok, overia identitu majiteľa alebo držiteľa vozidla v policajných evidenciách, potom vyhotovia rozkaz o uložení pokuty aj s fotodokumentáciou o spáchaní deliktu a odošlú to držiteľovi vozidla. “Táto kontrola je vyhlásená predovšetkým s cieľom pozitívneho ovplyvnenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ako aj naplnenia cieľa znížiť počet dopravných nehôd s následkom na živote a zdraví,” pripomína policajná hovorkyňa.

Vodič má právo na správne konania

Rozkaz o uložení pokuty obsahuje údaje o účastníkovi konania ako držiteľovi motorového vozidla, výšku pokuty s popisom skutku a tiež informácie o spôsobe úhrady, odôvodnenie a poučenie. Ak držiteľ vozidla do 15 dní od doručenia rozkazu uhradí dve tretiny z uloženej výšky pokuty, pokuta sa považuje za uhradenú v plnej výške. Túto informáciu ľudia nájdu v rozkaze spolu s presnou sumou, ktorá je vypočítaná z plnej výšky pokuty.

Ak majiteľ vozidla nechce pokutu platiť, lebo auto v čase spáchania priestupku nešoféroval, môže proti rozkazu o pokute podať odpor. Odpor však musí obsahovať meno, priezvisko a adresu pobytu vodiča. Podaním takéhoto odporu sa rozkaz ruší a vec sa ďalej rieši v správnom konaní. Ak sa však nedokáže vina osobe uvedenej v odpore, polícia pokračuje v konaní o správnom delikte držiteľa vozidla.

Objektívnou zodpovednosťou dokumentuje polícia povinnosti držiteľa vozidla, konkrétne zákaz predchádzania, rýchlosť jazdy, povinnosť zastaviť vozidlo na príkaz dopravnej značky “Stoj, daj prednosť v jazde!”, zákaz otáčania a cúvania, ďalej zákaz zastavenia a státia, prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané, prekročenie stanovených hmotností vozidla, zákaz vjazdu, odbočovania alebo prikázaný smer jazdy vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia.

Odporúčané články

Po D2 sa rútil ďalší cestný pirát, išiel takmer 200 km/h Cestný pirát na Mercedese išiel po diaľnici vyše 200 km/h

Témy

Diskusia

kam Suhlas. Akurat by ma zaujimalo kolko z tych 4829 pokut bolo za rychlost? 4828 a jedna za nezastavenie na stopke? Mohli by ste sa pochlapit a pokutovat napriklad aj za mobily, citanie alebo aplikovanie make-up-u pocas jazdy. smutné je to účelové na výber peňazí, mimo Slovenska toto tiež funguje ale pred meraným úsekom máš značku upozornujúcu že sa meria aby to splnilo požadovaný efekt, u nás nejde o účinný efekt ale o peniaze... nech idú do prdele... no... pobúrený asi by bolo na čas sa vzbúriť,chcel by som vedieť akú má náš štát vymožiťeľnosť pokút u hnedoslovákou,ked niektorý nemajú ani stk alebo pzp... moderný otrok Zas netrep somariny. Slovensko spláca dlh systémový. Kapitalizmus žije z dlhu a zadlžuje aj svojich občanov. kontroll Politikom a verejným činitelom implantovať čipy, nech idú prikladom.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...