Takmer polovica firiem nemôže nájsť vhodných uchádzačov

Automobil_výroba_ekonomika
Foto: SITA/Lukáš Macek

BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Takmer polovica slovenských firiem nemôže dlhodobo nájsť dostatok vhodných uchádzačov o prácu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Manpower, ktorý sa každoročne zameriava na obsaditeľnosť konkrétnych pozícií vhodným uchádzačom.

S obsadením má problém až 10% firiem

V roku 2013 bolo pritom na Slovensku len 10 % firiem, ktoré mali problémy s obsadením voľných pracovných miest. „S oživujúcou sa ekonomikou a rastúcim dopytom po zamestnancoch sú nevyhnutne spojené rastúce ťažkosti s obsadzovaním voľných pracovných miest, ktoré sa zvýšili na 4,5-násobok v porovnaní s rokom 2013,“ uviedla spoločnosť Manpower.

Na trhu podľa prieskumu chýbajú predovšetkým ľudia s technickým vzdelaním. Remeselníci, technici, mechanici, obchodníci a pracovníci informačných technológií sa už tradične dostávajú do prvej desiatky rebríčka pozícií, na ktoré firmy najhoršie hľadajú vhodných kandidátov.

Nedostatok kandidátov môže spomaliť rast

„Novým trendom na trhu práce je rastúci nedostatok vhodných pracovníkov aj na nekvalifikované pracovné miesta, ako sú napríklad montážni robotníci alebo skladníci,“ uviedla riaditeľka ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz. Nedostatok kandidátov s vhodným profilom na všetky typy pozícií bude podľa nej znamenať významnú brzdu pre rozvoj slovenských firiem a môže spomaliť ďalší rast ekonomiky.

Hlavné dôvody, prečo zamestnávatelia na Slovensku nemôžu obsadiť voľné pozície, sú podľa spoločnosti Manpower predovšetkým nedostatočná odozva na ich personálnu inzerciu a ďalšie náborové aktivity. Spôsobené je to aj nedostatkom tvrdých zručností, predovšetkým technických, alebo chýbajúcimi špecifickými kvalifikáciami a oprávneniami.

Prieskum sa realizoval ako súčasť pravidelného kvartálneho prieskumu ManpowerGroup Index trhu práce na reprezentatívnej vzorke 750 zamestnávateľov na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom