Takmer polovica uchádzačov sú dlhodobo nezamestnaní

Nezamestnanosť
Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) v júli tohto roka evidovalo 386 307 uchádzačov o zamestnanie. Medzimesačne ich počet vzrástol o 0,87 %. Miera evidovanej nezamestnanosti tak v júli tohto roka dosiahla 13,15 %. Medzimesačne vzrástla o 0,17 percentuálneho bodu. Priemerná dĺžka evidencie dosiahla 13,94 mesiaca, čo v medzimesačnom porovnaní predstavuje nárast o 0,02 mesiaca.

Ako informovalo ústredie práce, z evidencie úradov odišlo v júli 24 115 uchádzačov o zamestnanie. „Väčšina z nich preto, lebo sa zamestnali, či začali podnikať, ďalší odišli do zahraničia, alebo prestali spolupracovať s úradom práce,“ dodalo ústredie práce. Do evidencie úradov prichádzali najmä absolventi. V júli úrady práce evidovali 26 440 absolventov. „Pribudli aj ľudia vracajúci sa zo zahraničia a predovšetkým pomocní a nekvalifikovaní robotníci,“ spresnilo ÚPSVR.

Takmer polovicu uchádzačov o zamestnanie predstavujú dlhodobo nezamestnaní. „Aj v júli však pokračovalo znižovanie nezamestnanosti tejto skupiny. V máji tvorili dlhodobo nezamestnaní 48,6 %, v júni 48,2 % a v najnovších údajoch o júlovej nezamestnanosti 47,7 % uchádzačov o zamestnanie,“ doplnilo ústredie. Zamestnanosť tejto skupiny ovplyvňujú predovšetkým sezónne práce.

Ako však upozornil analytik UniCredit Dávid Dereník, po očistení o sezónne vplyvy je nárast nezamestnanosti ešte vyšší, nakoľko v tomto období v minulosti nezamestnanosť skôr klesla. „Po júnovom poklese priemyselnej produkcie na Slovensku a Nemecku je tak štatistika júlovej nezamestnanosti druhým naznačením výraznejšieho spomalenia ekonomiky v druhej polovici roka,“ uviedol Dereník. „Nárast nezamestnanosti o 0,2 percentuálneho bodu už nie je spôsobený len absolventmi a pesimistické indikátory sa už prelievajú do reálnej ekonomiky. Nie je tak vylúčené, že do konca roka nezamestnanosť ešte stúpne,“ varoval analytik.

Na nárast nezamestnanosti môže podľa Dereníka pôsobiť prípadný návrat zamestnaných v zahraničí, ak sa naplní výraznejšie spomalenie priemyslu u našich obchodných partnerov a rovnako aj septembrový prílev nových absolventov do evidencie. Naopak, pozitívne môžu nezamestnanosť ovplyvniť najmä výrobcovia automobilov a spotrebnej elektroniky, ktorí hlásia najímanie pracovných síl do konca roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dávid Dereník