Takto sa justícia k dôvere nedopracuje, kritizuje Mazák rozhodnutie sudcovskej rady v prípade Trubana

Ján Mazák
Ján Mazák Foto: archívne, SITA/Tomáš Benedikovič

Rozhodnutie Sudcovskej rady Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nekonať vo veci sudcu Michala Trubana je podľa predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka „vecne nesprávne a zavádzajúce“.

Mazák to uviedol v stanovisku na webovej stránke súdnej rady v súvislosti s pochybnosťami o nestrannosti sudcu Trubana pri návrhu zobrať do väzby nitrianskeho podnikateľa Norberta B.

Vecne nesprávne a zavádzajúce

„Stanovisko Sudcovskej rady ŠTS je vecne nesprávne a zavádzajúce. Odporuje platnému právnemu poriadku a potvrdzuje pretrvávajúci trend nechuti zapojiť sa účinným spôsobom do procesu navrátenia dôvery k súdnictvu v Slovenskej republike,“ uviedol Mazák.

Podľa neho je nedobrým zistením, že na takom súde, akým je ŠTS, používajú rokovací poriadok sudcovskej rady, ktorý je v rozpore so zákonnou úpravou.

„Na záver pripomenutie. Sudcovské rady sú zodpovedné v zákonnom rozsahu za správu a riadenie súdnictva. V rámci toho je im zverené oprávnenie podávať návrhy na disciplinárne konanie voči sudcom aj predsedovi príslušného súdu. Toto oprávnenie sa za posledné roky, až na jeden prípad, nikdy nevyužilo. Vzniká preto legitímna otázka, z akých dôvodov a či nejde o neschopnosť kombinovanú s nechuťou riešiť problémy s výkonom súdnictva na vlastnom súde, ktorá má korene v chybnom chápaní kolegiality. Ale takým spôsobom sa justícia k dôveryhodnosti nedopracuje,“ uzavrel Mazák.

Prepustil obvineného v kauze Dobytkár

Bývalý predseda ŠTS Michal Truban ako sudca pre prípravné konanie prepustil obvineného podnikateľa Norberta B. začiatkom júla z policajného zadržania. Podnikateľa obvineného v rámci kauzy Dobytkár vzal do väzby až následne Najvyšší súd SR.

Kauza Dobytkár súvisí s podozreniami na korupciu v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Podľa medializovaných informácií získal od PPA dotáciu aj na penzión, ktorého konateľmi sú rodinní príslušníci sudcu Trubana.

Túto okolnosť vo svojej výpovedi údajne spomenul aj jeden zo spolupracujúcich obvinených v kauze dobytkár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MazákMichal Truban (sudca)
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRSúdna rada SR