Takto znie Mars pod kolesami rovera NASA. Experti skúmajú jeden záhadný zvuk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Perseverance nasa rover.jpg
NASA zverejnila zvuk zachytávajúci rover Perseverance brázdiaci povrch Marsu. Foto: www.nasa.gov

Nielen vesmírni nadšenci pozorne sledujú ďalší vývoj spojení so skúmaním Marsu, kde má v súčasnosti NASA svoj rover s názvom Perseverance. Ten by mal podľa plánov stráviť na červenej planéte dva pozemské roky, počas ktorých sa bude venovať výskumu.

Zariadenie je vybavené fotoaparátmi, kamerami aj mikrofónmi, vďaka ktorým ľuďom môže verne sprostredkovať situáciu na Marse. Najnovšie sa rover NASA podelil s obyvateľmi Zeme o ďalšie novinky.

Z povrchu

Po tom, ako sme si mohli vypočuť zvuk tamojšieho vetra, zverejnil nahrávku, v ktorej zachytil, ako svojimi kovovými kolesami brázdi povrch červenej planéty.

„Keby som tento zvuk počul na mojom aute, vystúpil by som a zavolal odťahovku,“ zavtipkoval Dave Gruel, ktorý má na starosti kamery a mikrofóny rovera.

Perseverance má dve nahrávacie zariadenia. Jednak majú priblížiť Mars ľuďom, no majú aj vedeckú hodnotu. Zvuk totiž napovie o fyzikálnych vlastnostiach povrchu, napríklad o tvrdosti kameňov, ktoré pokrývajú planétu.

Záhadný zvuk

Nahrávku vytvorili 7. marca počas 27-metrovej jazdy. Zvuk na Marse môže pôsobiť od toho na Zemi trocha odlišne. Dôvodom je aj znížený tlak vzduchu. Môže byť trocha utlmený, no zvuk kolies je poriadne hlučný.

NASA zverejnila dva záznamy, jeden 16-minútový a druhý upravený a zostrihaný, ktorý má 90 sekúnd.

Odborníci v nahrávke našli aj akési „škrabanie“, ktoré je pre nich záhadou a snažia sa ho bližšie identifikovať.

Nie sú si istí, či je to elektromagnetická interferencia z jednej z elektronických skriniek alebo ďalší jav vyprodukovaný vzájomnou interakciou medzi kolesami a povrchom Marsu.

Najbližšie ciele

Perseverance pristál na povrchu planéty 18. februára. Jeho novým domovom sa stal kráter Jezero. Odvtedy strávil väčšinu času testovaním všetkých svojich systémov a nástrojov.

Najbližšie sa chystá vyskúšať vrtuľník, ktorý ma ukrytý na spodnej strane. V súčasnosti hľadá vhodný terén, kam je možné položiť dvojkilogramové zariadenie s názvom Ingenuity na zem.

NASA prezradila, že experti pravdepodobne už našli takéto miesto a budú o ňom diskutovať zrejme na budúci týždeň v utorok.

Na vykonanie piatich testovacích letov majú vyčlenených 30 marťanských dní (31 dní na Zemi).

Budúci výskum

Rover následne môže naplno odštartovať svoju misiu. Bude charakterizovať geológiu planéty a klímu a zároveň pripraví cestu pre budúce ľudské výskumy na Marse.

Bude zároveň prvou misiou, počas ktorej zhromaždia marťanské horniny a regolit. Tie neskôr prevezú na Zem, kde ich budú ďalej skúmať.

Jeho prvým cieľom budú pozostatky delty vybudovanej z usadenín a piesku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dave Gruel
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír