Talian Monti ide od volieb, Berlusconiho nechápal

Monti
Foto: SITA/AP

RÍM 23 decembra (WEBNOVINY) – Taliansky expremiér Mario Monti v nedeľu potvrdil, že v princípe má záujem o opätovné vedenie vlády v prípade, že príde adekvátna ponuka od relevantnej politickej strany.

Monti sa tak vyjadril na očakávanej nedeľňajšej konferencii, na ktorej taktiež zhodnotil svoje ročné pôsobenie na premiérskom poste.

Podľa neho sa krajine podarilo vymaniť spod akútneho nebezpečenstva finančného kolapsu a vďaka prijatým reformám nemuselo požiadať o zahraničnú finančnú pomoc.

Bývalý eurokomisár, ktorý taktiež odmietol možnú prezidentskú kandidatúru, si neodpustil ani kritiku svojho predchodcu a trojnásobného expremiéra Silvia Berlusconiho.

„Ak jedna alebo viac politických síl nadviaže na moju agendu a predostrie ponuku na premiérsky post, zvážim túto možnosť. Vtedy som pripravený ponúknuť svoje odobrenie, požehnanie alebo moje vedenie,“ povedal Monti, ktorý načrtol potrebu ďalšej „zmeny Talianska a reformy Európy“.

Krajina však podľa neho musí nasledovať reformný trend a „nepremrhať obete, ktoré každý z nás tento rok urobil“. Na margo Berlusconiho následne poznamenal, že „nebol schopný pochopiť“ jeho kroky a časté zmeny postojov k jeho vláde. Jeho návrh zrušiť zavedené majetkové dane označil za „veľmi nebezpečné a iluzórne“.

Monti v piatok po schválení budúcoročného rozpočtu rezignoval a umožnil tak sobotňajšie rozpustenie parlamentu prezidentom Giorgiom Napolitanom. Vláda krátko na to oznámila, že parlamentné voľby sa budú konať v posledný februárový víkend. Monti ako doživotný senátor síce nemôže oficiálne kandidovať za žiadnu stranu, členom vlády i jej predsedom sa však následne stať môže.

O post premiéra má však veľký záujem líder stredoľavej Demokratickej strany (PD) Pier Luigi Bersani a vraj stále aj líder Ľudu slobody (PDL) Silvio Berlusconi. Berlusconiho PDL dosahuje v prieskumoch verejnej mienky podporu okolo 15 percent, kým PD sa teší približne 30-percentnej podpore.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario MontiPier Luigi BersaniSilvio Berlusconi