Taliani posilňujú ochranu pápeža, boja sa útokov islamistov

Taliani posilňujú ochranu pápeža, boja sa útokov islamistov
Taliani sa obávajú hrozby ozbrojeného útoku zo strany islamských extrémistov. Počty vojakov zvýšili aj v uliciach. Foto: SITA/ AP

RÍM 18. februára (WEBNOVINY) – Talianske úrady vrátane vatikánskych bezpečnostných zložiek zvýšili ostražitosť z dôvodu zvýšenej hrozby ozbrojeného útoku zo strany islamských extrémistov na pôde Talianska.

Podľa stredajších informácií tamojších médií švajčiarska garda strážiaca sídlo vedenia katolíckej cirkvi dostala pokyn na zvýšenie ochrany pápeža Františka. Ten však iba veľmi nerád toleruje prehnanú ochranu svojej osoby.

Vláda v Ríme v utorok prijala rozhodnutie zvýšiť počet vojakov v uliciach z tritisíc na takmer päťtisíc. Bezpečnostné orgány označili za potenciálne terče útokov rímsku budovu ministerstva zahraničných vecí, synagógy po celej krajine či nadchádzajúcu tohtoročnú svetovú výstavu Expo v Miláne.

Starosta talianskej metropoly Rím Ignazio Marino ešte v januári požiadal vládu o výrazné posilnenie bezpečnosti v meste pre obavy z možného teroristického útoku. Marino podľa svojich slov požiadal o 500 policajtov a desiatky vojakov, ktorých chce rozmiestniť po rôznych častiach turistami hojne navštevovaného mesta.

Pred útokom na Rím a na pápeža minulý rok varoval aj taliansky minister vnútra Angelino Alfano. Ten vtedy poukázal na to, že Rím je historickou kolískou západnej civilizácie, Vatikán je jeho súčasťou a domovom pápeža ako hlavy katolíckej cirkvi, čo z neho robí symbolický terč islamských radikálov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František