Taliani sa búria proti výstavbe železničného megaprojektu

železnica, vlak
Foto: SITA/Michal Burza

RÍM 1. marca (WEBNOVINY) – Trinásť talianskych policajtov utrpelo zranenia pri stretoch so stovkami demonštrantov počas stredajších nočných potýčok. K tým došlo po tom, ako sa talianska polícia snažila odstrániť barikády na takmer tri dni zablokovanej diaľnici medzi Turínom a mestečkom Bardonecchia.

Zhromaždení hádzali na policajtov kamene, na čo muži zákona reagovali použitím slzotvorného plynu.

Prítomní chceli zablokovaním komunikácie vyjadriť svoj nesúhlas s plánovanou výstavbou moderného vysokorýchlostného železničného spojenia medzi Turínom a francúzskym mestom Lyon. To má byť súčasťou väčšieho koridoru, ktorý má prepojiť taliansku metropolu Miláno s Parížom, a skrátiť tak cestovanie zo siedmich hodín na štyri.

Obyvatelia žijúci v okolí alpského údolia Val di Susa však s megaprojektom za 20 miliárd eur nesúhlasia. Poukazujú na nákladnosť projektu a dopady na životné prostredie. Ich odpor prepukol do sociálnych nepokojov voči vláde a jej úsporným opatreniam, pričom protesty by mali pokračovať vo štvrtok v priamo v Ríme.

Zástancovia vysokorýchlostného spojenia zase hovoria o výraznom zrýchlení a zlepšení spojenia, ktoré okrem iného odľahčí cestné komunikácie medzi Milánom a Parížom. Ukončenie megaprojektu je naplánované na rok 2023.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom