Taliani vyhlásili vojnu vláde, turisti ostali bez slnečníkov

Plaz dovolenka slnecnik
Foto: SITA/AP Lucy Pemoni

RÍM 3. augusta (WEBNOVINY) – Návštevníci talianskych pláží zostali v piatok niekoľko hodín bez tradičných plážových slnečníkov, ktoré majitelia plážových klubov po vzájomnej dohode odmietli otvoriť.

Približne 30-tisíc prevádzok chcelo takto symbolicky vyjadriť nespokojnosť s plánmi vlády v Ríme vypísať verejnú súťaž na pozemky priamo na plážach, kde majú majitelia klubov rozložené svoje ležadlá a slnečníky.

Za ich využívanie požadujú od záujemcov od 10 do 70 eur na deň, čo je predmetom kritiky verejnosti i EÚ, ktorá žiada transparentnosť pri udeľovaní licencií na prenájom štátom vlastnených pozemkov.

Momentálne udeľujú úrady automaticky obnovované povolenia na šesťročné prenájmy bez akejkoľvek súťaže, čo otvára priestor pre korupciu.

Brusel preto na vládu v Ríme tlačí, aby od roku 2016 dal pozemky k dispozícii aj ostatným záujemcom, čo znamená, že pláže musia ísť do dražby.

Kluby to odmietajú, pričom argumentujú ich nízkou mierou konkurencie voči bohatým záujemcom a taktiež možnosťou zániku desiatok tisíc pracovných miest. V talianskych plážových kluboch je podľa štatistík zamestnaných 600-tisíc ľudí, ktorí pracujú v klubových baroch a reštauráciách a okrem iného sa starajú o čistotu súkromných pláží.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom