Polsko rusko
Rus Sergey Tetyukhin sa snaží zablokovať Poliaka Michala Winiarskeho počas štvrťfinále OH v Londýne Foto: SITA/AP
Taliansko usa
Oh_volejbal

LONDÝN 8. augusta (WEBNOVINY) – Reprezentanti Brazílie sa stali prvými semifinalistami volejbalového turnaja mužov na Hrách XXX. olympiády v Londýne.

Zverenci trénera Bernarda Rezendeho, strieborní medailisti z Pekingu 2008, si v prvom stredajšom štvrťfinále bez väčších problémov poradili v súboji juhoamerických tímov s výberom Argentíny za 73 minút hladko 3:0 (19, 17, 20).

Senzácia na úkor favorita sa zrodila v stredajšom druhom štvrťfinálovom zápase.

Obhajcovia zlata z Pekingu 2008 – reprezentanti USA – prehrali s Talianskom za 96 minút 0:3 (-26, -20, -20) a nečakane dosnívali svoj sen o obhajobe najcennejšieho kovu.

V B-skupine základnej fázy pritom jasne dominovali, zdolali majstrov Európy Srbov 3:0, potom Nemcov rovnako 3:0, majstrov sveta Brazílčanov 3:1, slabšiu chvíľu si vybrali v dueli s Ruskom, v ktorom podľahli 2:3 a na záver si schuti „zatrénovali“ s africkým šampiónom Tuniskom, s ktorým neprehrali ani set.

V konečnej tabuľke obsadili prvé miesto a vo štvrťfinále nastúpili proti Taliansku, ktoré v opačnej A-skupine skončilo na poslednom postupovom štvrtom mieste. V prvom vyrovnanom sete mali v koncovke tri setbaly, ale nakoniec sa tešila „Squadra Azzurra“ po víťazstve 28:26. Talianom akoby narástli krídla, Američania sa nečakane zlomili. V ďalších dvoch dejstvách skvelého zápasu pred 14 000 divákmi už vicemajstri Európy dovolili favoritovi uhrať iba po 20 bodov.

Do semifinále postúpili aj reprezentanti Ruska.

Zverenci trénera Vladimira Alekna v stredajšom štvrťfinálovom zápase zdolali tohtoročných víťazov prestížnej Svetovej ligy Poliakov jednoznačne 3:0.

Bronzoví medailisti z OH 2008 v Pekingu sa v semifinále stretnú s víťazom večerného zápasu Bulharsko – Nemecko.

Sme všetci veľmi šťastní, nemám viac čo k zápasu povedať. Viem, že sme v predchádzajúcich dueloch výsledkami ani výkonmi príliš nepotešili, ale dnes nám všetko vyšlo. Pred zápasom by nikto na nás nestavil, azda ani my sami – a vidíte, ako to dopadlo,“ neskrýval radosť z nečakaného triumfu rodák z poľského Vroclavu v talianskom drese, 202 cm vysoký smečiar Michal Lasko.

Štyri roky sme pracovali na tom, aby sme opäť uspeli na olympiáde a všetko sa nám zrútilo. Taliani hrali skvele. My sme nehrali ako tím, a to nás položilo,“ povedal v prvej reakcii po zápase kapitán amerického tímu Clayton Stanley.

Taliani sa v semifinále stretnú s majstrami sveta Brazílčanmi, ktorí v prvom stretnutí stredajšieho štvrťfinálového programu podľa očakávania zdolali v juhoamerickom derby Argentínu 3:2.