Balotelli vystrieľal Talianom finále, Nemci balia kufre

Nemecko - Taliansko
Talian Mario Balotelli strieľa druhý gól do siete Nemecka počas semifinále ME vo futbale 2012 medzi Nemeckom a Talianskom. Foto: SITA/AP

VARŠAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Talianska zvíťazili v štvrtkovom semifinálovom zápase na XIV. majstrovstvách Európy v Poľsku a na Ukrajine nad výberom Nemecka 2:1 a postúpili do finále. Hrdinom duelu sa na Národnom štadióne vo Varšave stal útočník „squadry“ Mario Balotelli, ktorý strelil dva góly.

Nemec Mesut Özil v 92. min len znížil z pokutového kopu na konečných 1:2. Nemecko tak na veľkom turnaji opäť nezdolalo Taliansko a na majstrovstvách Európy 2012 obsadilo spolu s Portugalskom konečné 3. miesto.

Semifinále (Varšava/Poľ.):

Nemecko – Taliansko 1:2 (0:2) – do finále postúpilo Taliansko

Góly: 90.+2. Mesut Özil – 20. a 36. Balotelli, ŽK: 90.+4. Hummels – 37. Balotelli, 61. Bonucci, 84. De Rossi, rozhodovali: Lannoy – Cano, Annonier (všetci Fr.), 55 540 divákov

Nemecko: Neuer – J. Boateng (71. T. Müller), Hummels, Badstuber, Lahm – Schweinsteiger, Khedira – Kroos, Mesut Özil, L. Podolski (46. Reus) – M. Gómez (46. Klose)

Taliansko: Buffon – Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini – Pirlo – Marchisio, Montolivo (64. T. Motta), De Rossi – Balotelli (70. Di Natale), A. Cassano (58. Diamanti)

szólj hozzá: Italy vs Germany 2:1 ALL GOALS

I. polčas

V 5. min semifinálového duelu sa lopta po rohu Kroos zahral rohový kop, lopta sa dostala až k Hummelsovi.

Ten síce prepálil Buffona, no talianskemu brankárovi pomohol odvrátiť gólovú hrozbu na bránkovej čiare Pirlo.

O sedem minút neskôr strieľal J. Boateng, no Buffon loptu vyrazil k svojim spoluhráčom a o ďalšiu minútu si poradil aj so strelou Kroosa. V 17. min vystrelil spoza šestnástky Montolivo, ale Neuer tento slabý „pozdrav“ zvládol chytiť do náručia a o minútu neskôr si poradil aj s pokusom Cassana.

Vzápätí sa na ľavom krídle presadil cez dvoch brániacich nemeckých hráčov opäť Cassano, odcentroval pred Neuerovu bránku a Balotelli hlavičkou otvoril skóre – 0:1. V 27. min Gómez prihral Özilovi, ale po jeho strele spoza šestnástky si Buffon svoju úlohu v bráne Talianska zastal.

V 30. min napriahol z diaľky Kroos, ale namieril veľmi nepresne. O štyri minúty neskôr J. Boateng centroval na Podolského, no loptu pred ním odvrátil do bezpečia Balzaretti. V 35. min vypálil z diaľky Khedira a Buffon jeho strelu s námahou vyrazil. Potom prišla opäť veľká chvíľa Talianov. V 36. min Montolivovo našiel nabiehajúceho Balotelliho, ten sa vyhol ofsajdovej pasci a zoči-voči Neuerovi trafil k ľavej žrdi jeho bránky, čím zvýšil na 2:0 v prospech Talianov.

II. polčas

Druhé dejstvo začali aktívnejšie Nemci, ktorí museli doťahovať dvojgólové manko. V 47. min individuálne prenikol striedajúci Reus, lenže jeho strela nemala dostatočnú intenzitu.

O dve minúty neskôr si Lahm vymenil loptu s Kroosom, ale spoza šestnástky namieril svoj pokus nad Buffonovu bránku. Potom sa po pravom krídle predral pred taliansku bránku Mesut Özil, prihral Khedirovi, ktorý však nenašiel priestor na zakončenie. Po hodine hry sa osmelili aj Taliani a Balotelli po „vycvičení“ nemeckých obrancov namieril vedľa pravej žrde.

Vzápätí Reus z priameho kopu vystrelil prudko, ale Buffon jeho pokus vyrazil na hornú žrď. V 67. min si Marchisio narazil s Diamantim, no pri zakončení mieril nepresne.

O sedem minút neskôr nevyužil veľkú príležitosť Marchisio, ktorý sa síce presadil cez Badstubera, lenže vystrelil tesne vedľa pravej žrde.

V 80. min sa dostal k odrazenej lopte Kroos, jeho strela vyletela vysoko nad bránku Talianov. O chvíľu sa Di Natale vyhol ofsajdu, ale svojou strelou rozvlnil len bočnú sieť Neuerovej bránky.

V závere zápasu Nemci útočili do sformovanej obrany „squadry“, kým tá sa spoliehala na nebezpečné protiútoky. V 90. min Hummels vo veľkej šanci trafil len Buffona a Meszut Özil následne minul bránku. V 92. zahral Talian Barzagli v pokutovom území rukou a Mesut Özil z nariadenej penalty znížil na 1:2. Na vyrovnanie však už nemeckého tímu nezostal čas ani dostatok síl.

Obrazom: Nemecko – Taliansko

Nemecká fanúšička počas semifinále ME vo futbale 2012 medzi Nemeckom a Talianskom. Foto: SITA/AP

Nemeckí fanúšikovia počas semifinále ME vo futbale 2012 medzi Nemeckom a Talianskom. Foto: SITA/AP
Nemecké fanúšičky počas semifinále ME vo futbale 2012 medzi Nemeckom a Talianskom. Foto: SITA/AP
Talian Leonardo Bonucci (v modrom) v hlavičkovom súboji s Nemcom Mariom Gomezom počas semifinále ME vo futbale 2012 medzi Nemeckom a Talianskom. Foto: SITA/AP

Reakcie:

Philipp Lahm (obranca Nemecka): „Každá prehra je trpká, nemá zmysel porovnávať tu dnešnú so semifinálovou z MS 2006. Neúspech nás mrzí o to viac, že toto mužstvo má veľký potenciál, ale nedokázali sme ho zúročiť. Zavinili to hlúpe chyby pri prvom aj druhom góle v našej sieti, niečo také sa nám nesmie stávať. Talianom má totiž takticky zdatný tím, proti ktorému sa nepriaznivý stav otáča len ťažko. V druhom polčase sme sa o to pokúšali zo všetkých síl a podarilo sa nám dať kontaktný gól, ktorý však prišiel neskoro.“

Cesare Prandelli (tréner Talianska): „Málokto by si na nás stavil, ale napokon sme to zvládli a dostali sa do finále. Pochopiteľne, aj v nedeľu sa budeme usilovať o úspech.“

Claudio Marchisio (stredopoliar Talianska): „Keď hráte so srdcom, dokážete veľké veci. To sme dnes potvrdili. Tento úspech venujeme našim fanúšikom. Dúfam, že im toto víťazstvo zlepší náladu v strastiach života. Teraz nás čaká Španielsko a myslím si, že sme už potvrdili, že sme im vyrovnaným súperom. V skupine sme s nimi predsa remizovali. V semifinále sme dobre začali, vytvorili si príležitosti aj tlak. Ale poviem úprimne, urobili sme aj zopár chýb. Čaká nás krásna, dlhá noc.“

Joachim Löw (tréner Nemecka): „Museli sme sa vyrovnať s dvojgólovým mankom po prvom polčase a to bolo ťažké. Tento tím však ukázal srdce. V druhom dejstve sme si vytvorili šance, a ak by sme strelili gól skôr, mohol to byť celkom iný zápas. Je ťažké proti tímu ako je Taliansko otáčať zo stavu 0:2. Teraz prežívame veľké sklamanie, nemali sme urobiť niektoré z chýb. Musíme sa z toho do budúcnosti poučiť.“

Taliansko ďalším účastníkom Pohára konfederácií

Futbalisti Talianska si štvrtkovým triumfom v semifinále na majstrovstvách Európy nad Nemeckom 2:1 vybojovali miestenku na budúcoročnom Pohári konfederácií, ktorý sa od 15. do 30. júna 2013 uskutoční v Brazílii.

Okrem Talianov sa na spomenutom turnaji predstavia aj ich finálový súper z ME 2012 Španielsko, ktorý sa kvalifikoval už skôr ako úradujúci svetový šampión.

Áziu bude zastupovať Japonsko, Ameriku budú reprezentovať Mexiko, Uruguaj a hostiteľská Brazília. Za Oceániu sa na turnaji predstaví prekvapenie z Tahiti. Africký účastník vzíde z budúcoročného Afrického pohára národov.