Talianska ekonomika v druhom kvartáli opäť klesla

Taliansko
Foto: SITA/AP

RÍM 7. augusta (WEBNOVINY) – Talianska ekonomika v druhom štvrťroku medzikvartálne klesla o 0,7 %. Informoval o tom v utorok štatistický úrad krajiny ISTAT.

Oslabenie hrubého domáceho produktu (HDP) za apríl až jún znamená, že talianske hospodárstvo klesá už štyri štvrťroky po sebe.

Tempo prepadu HDP sa pritom zmiernilo iba nepatrne po tom, ako za január až marec sa ekonomika krajiny zmenšila o 0,8 %.

Výkon ekonomiky bol mierne slabší, ako sa očakávalo. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, totiž odhadovali, že HDP za apríl až jún klesne iba 0,6 %.

Medziročne talianska ekonomika v druhom kvartáli oslabila o 2,5 % po tom, ako za január až marec vykázala medziročný pokles o 1,4 %. Zmenšenie hospodárstva krajiny v medziročnom porovnaní tak bolo najprudšie od záveru roka 2009.

Výkon talianskej ekonomiky je v rámci eurozóny najslabší už viac ako desaťročie. To podporuje obavy investorov, či krajina je schopná znížiť štátny dlh, ktorý je na úrovni približne 123 % HDP.

Zväz talianskych zamestnávateľov Confindustria prognózuje, že HDP v tomto roku klesne o 2,4 %. Zväz tak očakáva dvakrát väčší pokles ako vláda, ktoré predpovedá, že HDP za rok 2012 vykáže pokles o 1,2 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom