Talianska vláda musí pokračovať v reformách, tvrdí Monti

Mario Monti
Taliansky premiér Mario Monti. Foto: SITA/AP

RÍM 19. novembra (WEBNOVINY) – Budúca talianska vláda by mala pokračovať v reformách, aby si udržala dôveru investorov. Povedal to v nedeľu taliansky premiér Mario Monti reportérom počas návštevy v Kuvajte.

Dodal však, že nemôže s istotou hovoriť, čo sa stane po voľbách naplánovaných na 10. marca budúceho roka. „Nemôžem dávať záruky do budúcnosti. Bol by som rád, ak by sa nám podarilo vylepšiť situáciu v súčasnosti,“ odpovedal taliansky premiér na otázku, či dal investorom nejaké záruky o spoľahlivosti Talianska po svojom odchode.

Nech však bude taliansku vládu po voľbách viesť ktokoľvek, bude musieť pracovať na „transformácii talianskej spoločnosti, aby bola viac naklonená rastu, otvorenosti, spravodlivosti, boju proti daňovým únikom a tak ďalej,“ vyhlásil Monti.

Budúcnosť predsedu talianskej úradníckej vlády, ktorého povolali pred rokom, aby vyviedol krajinu z krízy, je pritom neistá. Mnoho talianskych podnikateľov sa netají tým, že na budúci rok by radi videli jeho návrat.

Monti sa však k svojej úlohe vo voľbách vyjadruje neutrálne a opatrne. Ak by vo voľbách nevznikla žiadna funkčná vláda, je ochotný slúžiť ďalej, no sám nebude kandidovať, tvrdí.

Monti získal uznanie za obnovenie medzinárodnej kredibility Talianska po tom, čo pred rokom na vrchole finančnej krízy prevzal funkciu od svojho škandálmi poznačeného predchodcu Silvia Berlusconiho.

Úverové náklady Ríma odvtedy klesli z potenciálne nebezpečnej úrovne vyše 7 percent, nik ale neverí, že kríza sa skončila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario Monti