Talianska vláda prežila hlasovanie, Berlusconi ju nepotopil

Silvio Berlusconi
Taliansky expremiér Silvio Berlusconi. Foto: SITA/AP

RÍM 2. októbra (WEBNOVINY) – Vláda talianskeho premiéra Enrica Lettu prežila v stredu hlasovanie o dôvere. Za pokračovanie vlády hlasovalo 235 z 305 prítomných senátorov, 70 sa vyslovilo proti.

Takýto výsledok na poslednú chvíľu umožnilo rozhodnutie expremiéra Silvia Berlusconiho, ktorý sa vzdal svojho zámeru potopiť vládu a jeho strana Ľud slobody (PdL) Lettu pri hlasovaní podporila. Expremiér uviedol, že sa tak rozhodol po Lettovom prejave, v ktorom prisľúbil znížiť dane ako aj uskutočniť ekonomickú reformu a reformu súdnictva.

Jeho prekvapivé rozhodnutie ukončili politickú krízu, ktorá vznikla po tom, čo v sobotu Berlusconi nariadil svojim piatim ministrom, aby vystúpili z kabinetu.

Berlusconi stíhaný za daňové podvody stiahnutie svojich ministrov zdôvodňoval ich neschopnosťou zastaviť plánované zvýšenie daní, Letta však takéto vysvetlenie považuje za „obrovské klamstvo“ a tvrdil, že skutočným dôvodom je očakávané zbavenie Berlusconiho funkcie senátora. Ľud slobody už dávnejšie pohrozil, že v prípade vylúčenia svojho lídra zareaguje hromadným odchodom z parlamentu.

Taliansky najvyšší súd v auguste zamietol Berlusconiho odvolanie proti minuloročnému rozsudku, na základe ktorého si má odpykať jednoročný trest odňatia slobody. Dodatočný zákaz vykonávať verejnú funkciu je predmetom ďalšieho skúmania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Enrico LettaSilvio Berlusconi