Talianska vláda získala dôveru, pustí sa do reforiem

Matteo Renzi
Talianskym premiérom sa stal Matteo Renzi. Foto: SITA, AP

RÍM 24. februára (WEBNOVINY) – Taliansky parlament vyslovil v utorok nadránom dôveru novej vláde pod vedením premiéra Mattea Renziho. Za podpory jeho Demokratickej strany (PD), menšej strany Nová centristická pravica a ďalších menších zoskupení vyslovilo vláde dôveru 169 poslancov, 139 bolo proti.

Po poslancoch vyslovili nového predsedovi vlády dôveru aj senátori. Renzi prisľúbil zníženie niektorých daní, konsolidáciu verejných financií, viac prostriedkov do školstva ako aj rozsiahle inštitucionálne reformy potrebné na oživenie stagnujúcej ekonomiky.

Do sto dní od prevzatia funkcie chce zreformovať volebný aj ústavný systém s cieľom zabezpečiť stabilnejšie vlády, zmeny plánuje aj v daňovej oblasti a vo verejnej správe. „Ak stratíme túto príležitosť, bude to len moja chyba,“ povedal nový premiér zákonodarcom.

Prezident Giorgio Napolitano poveril Renziho zostavením vlády pred týždňom. Renzi sa stal vo svojich 39 rokoch najmladším premiérom v histórii Talianska. Novým ministrom financií sa stal Pier Carlo Padoan, hlavný ekonóm v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Angelino Alfano ostáva ministrom vnútra.

Polovicu členov novej 16-člennej vlády tvoria ženy. Taliansko sa ocitlo v novej politickej kríze po rezignácii premiéra Enrica Lettu, ktorému vládna Demokratická strana nevyjadrila podporu po tom, čo ho Renzi obvinil z neschopnosti vyviesť Taliansko z politickej a ekonomickej krízy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giorgio NapolitanoMatteo RenziPier Carlo Padoan