Talianski potápači hľadajú mŕtve telá, akciu sťažuje počasie

Migranti
Foto: SITA/AP

LAMPEDUSA 5. októbra (WEBNOVINY) – Silný vietor a rozbúrené more zabránili potápačom pokračovať v hľadaní ďalších tiel obetí potopenej lode, ktorá prevážala asi 500 afrických migrantov a stroskotala vo štvrtok pri ostrove Lampedusa.

Doteraz sa podarilo vytiahnuť 111 tiel, pričom sa odhaduje, že počet obetí pravdepodobne presiahol číslo 300. Zachrániť sa podarilo 155 migrantov, väčšina podľa OSN pochádzala z Eritrey a Somálska.

„Hoci zlé podmienky pretrvávajú, naši potápači sú pripravení potopiť sa hneď, ako to bude pre nich bezpečné,“ uviedol v sobotu hovorca pobrežnej stráže Filippo Marini.

Na Lampeduse si v piatok uctili obete dňom smútku ako aj spomienkovým smútočným pochodom. Lampedusa sa nachádza blízko afrického pobrežia a takmer každodenne sem prichádzajú noví a noví migranti. Mnoho z nich však plavbu neprežije a zahynie vo vodách Stredozemného mora.

Ostrov navštívil nedávno aj pápež František, ktorý sa tam pomodlil za imigrantov a vyzval na väčšiu solidaritu s osobami, ktoré sú nútené opustiť svoju krajinu. Taliansko v tejto súvislosti opätovne vyzvalo Európsku úniu, aby prehodnotila svoju migračnú politiku, ktorá necháva najväčšiu záťaž na krajinách „prvého vstupu“.
Migranti
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František