Taliansko by malo žiadať miernejšie ciele v oblasti deficitu

Taliansko
Foto: SITA/AP

MILÁNO 25. apríla (WEBNOVINY) – Taliansko je teraz v pozícii, v ktorej môže požiadať Európsku úniu, aby zmiernila jeho ciele v oblasti znižovania rozpočtového deficitu, povedal hlavný ekonóm Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoan.

„Naša krajina je blízko dosiahnutia veľmi dôležitého cieľa, a to ukončenia procedúry nadmerného deficitu v rámci pravidiel EÚ, ktorú začala Európska komisia počas vrcholu krízy,“ povedal Padoan v rozhovore pre taliansky denník La Repubblica.

„Taliansko bude teraz v pozícii, aby sa pripojilo ku krajinám, ktoré dostali úľavy týkajúce sa cieľov v oblasti deficitu,“ uviedol ďalej.

Ekonomika eurozóny sa už druhý rok po sebe nachádza v recesii, pričom ako hlavný dôvod sa uvádzajú škrty v rozpočtoch. Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn minulý týždeň naznačil, že je potrebná väčšia flexibilita pre prísne ekonomické ciele.

Tlak trhov na Taliansko, aby znížilo svoju značnú dlhovú záťaž, sa zmiernil a výnosy z dlhopisov Ríma klesli na najnižšiu úroveň za viac ako dva roky. Dezignovaný taliansky premiér Enrico Letta v stredu vyhlásil, že politika krajiny sa príliš sústredí na úspory a nevenuje dostatočnú pozornosť ekonomickému rastu.

Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert v stredu povedal, že Berlín a Európska komisia (EK) sa zhodujú v tom, že krajiny eurozóny musia znižovať rozpočtové deficity a realizovať štrukturálne reformy. Bagatelizoval tak návrhy akýchkoľvek zmien v politike na starom kontinente.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Enrico LettaOlli RehnPier Carlo Padoan