Taliansko je v hlbokej recesii, začne sa zotavovať až na rok

Taliansko
Foto: SITA/AP

RÍM 13. septembra (WEBNOVINY) – Talianska ekonomika je v hlbokej recesii a zotavovať sa začne najskôr v druhom štvrťroku budúceho roku, a to v prípade, že sa naplní najlepší scenár.

Vo štvrtok o tom informoval zväz talianskych zamestnávateľov Confindustria.

Zväz zároveň ponechal odhad talianskej ekonomiky v tomto roku na nezmenenej úrovni a naďalej predpokladá, že ekonomika krajiny v tomto roku poklesne o 2,4 %.

Confindustria však zhoršila odhad poklesu ekonomiky v budúcom roku z 0,3 % na 0,6 %. Podľa predstaviteľa Confindustrie Lucu Paolazziho voľby v krajine, ktoré sú naplánované na jar budúceho roku, „predstavujú prvok neistoty a mohli by viesť k oddialeniu rozhodnutí o výdavkoch a investíciách“.

Vládna prognóza poklesu talianskej ekonomiky je podľa talianskeho ministra hospodárstva Vittoria Grilliho v súlade s očakávaniami trhov. Táto prognóza hovorí o poklese talianskej ekonomiky v tomto roku na úrovni od 2 % do 2,4 %. Zamestnávateľský zväz ďalej odhaduje, že deficit talianskeho štátneho rozpočtu dosiahne v tomto roku 2,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) v tomto roku a 1,4 % HDP v budúcom. Verejný dlh krajiny v tomto roku odhaduje Confindustria na úrovni 125,6 % HDP v tomto roku a vo výške 126 % HDP v roku 2013.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom