Taliansko po tragédiách sprísňuje hliadky v Stredomorí

Lampedusa
Foto: SITA/AP

RÍM 14. októbra (WEBNOVINY) – Taliansko sprísňuje svoje námorné a vzdušné kontroly po tom, čo v Stredozemnom mori v posledných týždňoch zahynuli stovky migrantov plaviacich sa v preplnených člnoch zo Severnej Afriky.

Premiér Enrico Letta uviedol, že nové kontroly odštartujú v pondelok južne od Sicílie. V piatok totiž zomrelo najmenej 33 ľudí, keď sa ich loď potopila medzi Maltou a talianskym ostrovom Lampedusa.

Týždeň predtým zahynulo ďalších 350 migrantov pri podobnom nešťastí neďaleko Lampedusy.

Taliansko preto vyzvalo Európsku úniu, aby mu pomohla zvládnuť tisícky zúfalých migrantov, ktorí priplávajú každoročne ku pobrežiu krajiny. V prípade mnohých ide o rodiny, ktoré utekajú pred vojnou a chudobou v Afrike a na Blízkom východe a dúfajú v lepšiu budúcnosť v Európe.

Taliansky minister obrany Mario Mauro v tejto súvislosti uviedol, že jeho krajina strojnásobí kontrolu nad južným Stredomorím. Je to nevyhnutné „sčasti preto, že Líbya nie je momentálne (funkčným) štátom“, povedal pre talianske noviny Avvenire. Podľa ministerky zahraničia Emmy Boninovej bude cieľom hliadok „skôr zachraňovať migrantov, ako im kázať, aby ostali tam, kde sú“, informuje spravodajská stanica

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Enrico Letta