Taliansko pociťuje kritický nedostatok plynu

Plyn ceny energií
Ilustračné foto pixabay.com

RÍM 6. februára (WEBNOVINY) – Hoci Európska komisia uviedla, že dodávky ruského plynu do Európskej únie sa cez víkend zlepšili, taliansky minister priemyslu Corrado Passera v pondelok situáciu v krajine označil za „kritickú“.

Keďže dodávky z Ruska do Talianska sú už šiesty deň obmedzené, dopyt po plyne dosiahol historické maximum. Spotreba plynu v krajine sa dostala na rekordnú úroveň už v nedeľu a očakáva sa, že kulminovať bude v pondelok a utorok.

Až 90 percent svojej spotreby plynu Taliansko uspokojuje dovozom, pričom zhruba 30 percent jeho importu pochádza z Ruska. „Reagovali sme zvýšením dovozu z Alžírska, a to nám dovoľuje povedať, že v najbližších dňoch nebudú problémy. Situáciu opäť posúdime vo štvrtok alebo v piatok,“ povedal Paolo Scaroni, generálny riaditeľ energetického podniku Eni.

Arktická zima spôsobila, že ceny v európskych strediskách dodávok plynu poskočili. Vo Veľkej Británii, ktorá je najväčším európskym trhom s plynom, spotové ceny zemného plynu vzrástli na najvyššiu úroveň od začiatku roka 2006. Šesť dní trvajúce obmedzenie dodávok plynu do Európy spôsobilo studené počasie v Rusku, kde sa zvýšil domáci dopyt.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom