Taliansko ponúkne zachráneným migrantom jedlo aj ošetrenie, ale do krajiny ich nevpustí

migranti
Foto: ilustračné, SITA/AP

MILÁNO 19. marca (WebNoviny.sk) – Taliansky minister vnútra opätovne odmieta migrantom, ktorých na mori zachránili humanitárne organizácie, povoliť vylodiť sa v Taliansku.

Ako Matteo Salvini v utorok povedal pre spravodajskú televíziu Sky TG2, 49 migrantov na lodi Mare Jonio „môžu ošetriť, obliecť a nakŕmiť. Môžeme im ponúknuť akýkoľvek komfort, ale nevkročia do Talianska„.

Na palube sú aj deti

Migrantov, vrátane 12 detí, zachránila v pondelok pri pobreží Líbye talianska humanitárna organizácia Mediterranea Saving Humans. Loď plávala na najjužnejší taliansky ostrov Lampedusa, kde jej v ďalšej plavbe zabránila talianska pobrežná stráž a člny finančnej polície.

Proti Salviniho vyhláseniu o zavretých talianskych prístavoch namieta starosta Lampedusy Toto Martello, podľa ktorého minulý rok pristálo na člnoch pašerákov na ostrove viac ako tritisíc migrantov.

Blokovanie humanitárnych lodí

Podobný prípade so 47 migrantmi sa stal začiatkom tohto roka, keď talianske úrady do svojich prístavov nevpustili nemeckú humanitárnu loď Sea-Watch 3. Taliansko im vstup povolilo až po tom, ako šesť európskych krajín súhlasilo s ich prerozdelením.

Vláda v Ríme blokuje humanitárne lode, aby ich tak odradila od záchranných misií. Zároveň tlačí na iné krajiny Európskej únie, aby si rozdelili žiadateľov o azyl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matteo Salvini