Taliansko schválilo rozpočet, SuperMario Monti rezignoval

Mario Monti
Mario Monti Foto: SITA/AP

RÍM 21. decembra (WEBNOVINY) – Taliansky premiér Mario Monti v piatok večer podal demisiu do rúk prezidenta Giorgia Napolitana.

Urobil tak krátko po tom, ako parlament schválil budúcoročný rozpočet v pomere hlasov 309 ku 55.

Prezident potvrdil, že si v sobotu zavolá lídrov politických strán, aby s nimi predebatoval ďalší postup. Isté je zatiaľ len to, že v najbližších dňoch rozpustí súčasný parlament. Voľby by mal vyhlásiť na koniec februára.

Monti však nie je rozhodnutý, či vstúpi do kampane, keďže ako doživotný senátor nemôže kandidovať za žiadnu stranu. Členom vlády i jej predsedom sa však môže stať. Bývalý eurokomisár sa však stále jednoznačne nevyjadril a stať by sa tak malo v nedeľu.

O post premiéra však má veľký záujem líder stredoľavej Demokratickej strany (PD) Pier Luigi Bersani a vraj stále aj líder Ľudu slobody (PDL), expremiér Silvio Berlusconi. Ten však už dlhé týždne mení stanoviská k svojmu možnému návratu do politiky. Berlusconiho PDL dosahuje v prieskumoch verejnej mienky podporuje okolo 15 percent, kým PD sa teší približne 30-percentnej podpore.

Profil odchádzajúceho premiéra Montiho

Monti
Foto: SITA/AP

Monti má 69 rokov a narodil sa v severotalianskom meste Varese neďaleko Milána.

Ekonomické vzdelanie získal na milánskej univerzite Bocconi a následne odišiel na prestížnu americkú univerzitu Yale.

Svoju pedagogickú kariéru začal v 70. rokoch na turínskej univerzite, v polovici 90. rokoch sa stáva dekanom na Bocconi a neskôr aj jej rektorom.

V roku 1994 ho Berlusconiho vláda vybrala na post talianskeho zástupcu v Európskej komisii pre oblasť vnútorného trhu a služieb a o päť rokov neskôr preberá post eurokomisára pre hospodársku súťaž. Počas desiatich rokov v Bruseli si získal povesť zodpovedného a skúseného odborníka.

Monti sa podieľal na úspešných výsledkoch procesov voči veľkým americkým spoločnostiam ako Microsoft, General Electrics či Honeywell vo veci porušovania nariadení Európskej únie o fungovaní trhu.

Monti je považovaný za muža skromného charakteru a pokojných spôsobov. Monti, ktorý sa môže pochváliť titulom doživotný senátor (člen hornej komory talianskeho parlamentu), je okrem iného medzinárodným poradcom americkej spoločnosti Coca Cola vyrábajúcej nealkoholické nápoje a americkej investičnej bankovej spoločnosti Goldman Sachs.

Patrí taktiež medzi lídrov Bilderbergu, známeho zoskupenia vplyvných európskych a severoamerických osobností. V novembri 2011 nahradil na premiérskom poste Silvia Berlusconiho v záujme presadenia potrebných reforiem s cieľom upokojiť finančné trhy a získať kontrolu nad vysokou zadlženosťou krajiny.

Monti je ženatý a má dve deti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario MontiPier Luigi BersaniSilvio Berlusconi