Taliansko speje k zmiereniu s Bruselom, vláda je ochotná znížiť plánovaný deficit štátneho rozpočtu

Hnutie piatich hviezd
Luigi Di Maio, Hnutie piatich hviezd Foto: SITA/AP

RÍM 26. novembra (WebNoviny.sk) – Taliansko pravdepodobne smeruje k zmierneniu sporu s Európskou úniou v otázke plánov Ríma na veľké rozpočtové výdavky.

Taliansky vicepremiér Luigi Di Maio v pondelok povedal, že jeho vláda by mohla byť ochotná znížiť plánovaný deficit rozpočtu v záujme ukončenia sporu.

„Ak sa počas procesu vyjednávania bude musieť deficit trochu zredukovať, nie je to veľmi dôležité,“ uviedol Di Maio. „Dôležitou vecou je, aby sa pri (sľúbených) opatreniach nevynechal ani jeden človek,“ dodal vicepremiér. Informuje o tom portál bbc.com.

Očividná zmena názorov nasledovala po víkendovom stretnutí talianskeho premiéra Giuseppa Conteho so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Talianske médiá v pondelok informovali, že plánovaný deficit rozpočtu krajiny by sa mohol zredukovať z úrovne 2,4 percenta na 2,2 percenta hrubého domáceho produktu.

Táto správa viedla k rastu akcií na milánskej burze a rozdiel medzi výnosmi z talianskych a nemeckých dlhopisov klesol na úroveň 280 bázických bodov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Luigi Di Maio