Taliansko uťahuje opasky solidárnou daňou

Burza
Foto: SITA, AP

RÍM 12. augusta (WEBNOVINY) – Talianska vláda v piatok večer schválila program konsolidácie verejných financií, vďaka ktorému by mal štát v nasledujúcich dvoch rokoch ušetriť 45 miliárd eur.

Okrem zníženia výdavkov na samosprávy a iné škrty je ich súčasťou aj takzvaná solidárna daň, ktorú budú musieť odvádzať poplatníci s vysokými príjmami.

Premiér Silvio Berlusconi po mimoriadnej schôdzi vystúpil pred novinármi, pričom potvrdil, že jeho kabinet plánuje ušetriť 20 miliárd eur počas budúceho roka a ďalších 25 miliárd v roku 2013. Schválený program sa podľa neho riadi odporúčaniami Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá „výmenou“ od pondelka intervenovala na finančných trhoch nákupom talianskych vládnych dlhopisov a pomohla tak odvrátiť hrozbu dlhovej krízy.

Berlusconi pritom priznal výčitky z toho, že opatrenia sa týkajú aj daní napriek jeho predošlým sľubom, že Talianom „nikdy nesiahne na vrecká“. Tento krok je však podľa neho nutný vzhľadom na „dramatickú situáciu“.

Berlusconiho stredopravicová vláda úsporným programom reagovala na žiadosť ECB, aby Rím bezodkladne prijal reformy potrebné na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu v nasledujúcich rokoch ako aj na podporu rastu talianskej ekonomiky, ktorá chronicky stagnuje.

Silvio Berlusconi
Foto: SITA, AP Foto: SITA, AP

Potrebujú ušetriť 20 miliárd

Rím sa snaží úspornými opatreniami a zvýšením príjmov získať v budúcom roku dodatočných 20 mld. eur. Chce tak splniť plány na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu a ubezpečiť nervózne finančné trhy, že dokáže udržať pod kontrolou štátny dlh, ktorý je na úrovni 120 % hrubého domáceho produktu.

Ekonomický denník II Sole 24 Ore uviedol, že takzvaná „solidárna daň“ bude znamenať dodatočné zdanenie na úrovni 5 % u ľudí zarábajúcich nad 90-tisíc eur ročne a dodatočné zdanenie vo výške 10 % u ľudí zarábajúcich nad 150-tisíc eur ročne. Daň z príjmov z finančných aktív sa má zvýšiť na 20 % z terajšej úrovne 12,5 %. Výnimkou majú byť príjmy z vládnych dlhopisov, konštatoval denník.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Silvio Berlusconi