Taliansko vyzýva na rázne opatrenia EÚ proti imigrácii

Lampedus
Pri Lampeduse sa potopila loď s migrantmi, zahynulo 300 ľudí. Foto: SITA, AP

RÍM 22. októbra (WEBNOVINY) – Taliansky premiér Enrico Letta vyzval v utorok lídrov Európskej únie, aby na tohtotýždňovom summite prijali akčný plán na boj proti nelegálnej imigrácii.

Letta výzvou reagoval na dve lodné nešťastia, ktoré nedávno pripravili o život vyše 400 utečencov z Afriky. EÚ sa podľa neho nemôže “len prizerať týmto tragédiám”.

Taliansky premiér okrem akčného plánu žiada rozšírenie operácií európskej hraničnej agentúry Frontex a skoršie zavedenie komunikačného systému Eurosur, ktorý prepojí jednotlivé pohraničné úrady členských krajín únie a umožní im zdieľať všetky informácie.

Letta tiež vyzval na zintenzívnenie dialógu medzi všetkými krajinami Stredozemného mora. “Dráma v Lampeduse je európska záležitosť,” zdôraznil Letta.

Lampedus
Foto: SITA/AP

Lampedusa je taliansky ostrov, na ktorý ročne mieria tisíce utečencov z Afriky. Stovky z nich nebezpečnú cestu neprežijú. Dve takéto tragédie sa stali začiatkom októbra. Pri jednej z nich prišlo o život 364 imigrantov, pri druhej 36. Len v tomto roku prišlo do Talianska už asi 30 000 utečencov, čo je štyrikrát viac než v minulom roku. Európska komisia (EK) už taktiež požiadala, aby krajiny EÚ umožnili rozšírenie námorných hliadok v Stredozemnom mori v rámci prevencie ďalších tragédií utečencov snažiacich sa dostať do Európy.

Agentúra Frontex, ktorá má na starosti ochranu vonkajších hraníc únie pred nelegálnou imigráciou, však bojuje s nedostatkom financií a závisí od dotácií členských krajín. EK preto žiada, aby štáty EÚ zvýšili svoje finančné príspevky a umožnili rozšírenie námorných operácií. Rozpočet agentúry napriek tomu klesol zo 118 miliónov eur v roku 2011 na 85 miliónov eur tento rok.

Systém Eurosur umožní členským krajinám EÚ „v reálnom čase zdieľať snímky a dáta“ z vonkajších hraníc. Osemnásť krajín EÚ vrátane Slovenska má začať nový systém používať už 2. decembra 2013, zatiaľ čo v ostatných sa predpokladá termín 1. decembra 2014.
Lampedusa
Medzi Maltou a talianskym ostrovom Lampedusa zachraňovali ďalších afrických utečencov. Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Enrico Letta
Firmy a inštitúcie EU Európska únia